Papież wyraził bliskość z mieszkańcami Meksyku po trzęsieniu ziemi

Ojciec Święty Franciszek wyraził dziś bliskość z mieszkańcami Meksyku dotkniętego przez silne trzęsienie ziemi. Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie modlił się za ofiary kataklizmu, w którym zginęło co najmniej 250 osób.

Przemawiając po hiszpańsku w czasie cotygodniowego spotkania z wiernymi na placu Świętego Piotra papież powiedział, że „straszliwe trzęsienie ziemi” nawiedziło Meksyk, powodując ofiary i zniszczenia.

Papież Franciszek zauważył, że na audiencji jest wielu Meksykanów.

„W tym momencie bólu wyrażam bliskość z całym narodem meksykańskim” – dodał.

Papież wspomniał o uczestnikach akcji ratunkowej i prosił o wstawiennictwo patronkę tego kraju, Matkę Bożą z Guadalupe.

Zwracając się do Polaków, nawiązał do obchodzonego w poniedziałek wspomnienia liturgicznego świętego Stanisława Kostki (1550-1568), patrona dzieci i młodzieży.

„On, pragnąc wyższego celu życia, ściśle zjednoczony z Bogiem, wbrew woli rodziców, wstąpił do zakonu Jezuitów. Ustawiczna modlitwa, częsta spowiedź, codzienna Msza święta, praca nad sobą ukształtowały jego świętość już w młodzieńczym wieku” – mówił papież.

Następnie wezwał: „Niech jego przykład przypomina rodzicom i młodzieży, że perspektywa zdobycia pozycji społecznej nie może zagłuszać życiowego powołania otrzymanego od Boga”.

W katechezie na temat wychowywania w duchu nadziei papież wzywał: „Tam gdzie Bóg cię postawił, żyj nadzieją, nie poddawaj się”.

„Świat idzie naprzód dzięki spojrzeniu wielu ludzi, którzy dokonali wyłomu, zbudowali mosty, marzyli i wierzyli, nawet jeśli słyszeli wokół siebie słowa szyderstwa” – wskazywał.

Ojciec św. zachęcał: „nigdy nie myśl, że walka, jaką tu prowadzisz, jest zupełnie bezużyteczna”.

Jeśli Bóg „umieścił w naszych sercach nadzieję, to nie chce jej zdusić nieustannymi frustracjami” – dodał Papież.

PAP/RIRM

drukuj