Papież solidarny z imigrantami

Ojciec Święty Franciszek po raz kolejny zwraca uwagę światu na los imigrantów. Podczas spotkania z nowymi ambasadorami akredytowanymi przy Stolicy Świętej zaapelował o poważne i odpowiedzialne podejście do zjawiska przymusowej imigracji.

Papież Franciszek powiedział, że „cynizmem” jest głoszenie praw człowieka i  nieudzielanie  gościny osobom zmuszonym opuścić swoje kraje. Swoją wielką troskę o los imigrantów Papież Franciszek wykazał odwiedzając włoską wyspę Lampedusa w lipcu zeszłego roku.

– Panie, w tej Liturgii, która jest Liturgią pokutną, prosimy o wybaczenie obojętności wobec wielu braci i sióstr; prosimy o przebaczenie dla tych, którzy wygodnie zamknęli się we własnym dobrobycie, który znieczula serce – powiedział Papież Franciszek.

Dramat imigrantów cały czas trwa. Do 17 wzrosła liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych poniedziałkowej katastrofy łodzi z mieszkańcami Afryki, próbującymi dopłynąć do włoskiej wyspy Lampedusa. Włoska Straż Przybrzeżna uratowała 200 osób. To największa katastrofa łodzi z imigrantami od czasu rozpoczęcia operacji Mare Nostrum.

Żołnierze i funkcjonariusze Straży Przybrzeżnej niosą pomoc rozbitkom i zabierają ich z zagrożonych zatonięciem łodzi na swoje okręty, a następnie przewożą na ląd. Aresztują też przemytników ludzi. Minister spraw zagranicznych Włoch poinformował, że rośnie liczba osób, które chcą dostać azyl po opuszczeniu Afryki i bliskiego wschodu. Dużo osób ucieka z Libii w związku z pogarszająca się tam sytuacją wewnętrzną.

– W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku liczby wzrosły w porównaniu z pierwszymi czterema miesiącami ubiegłego roku o 800 procent – zwrócił uwagę Federica Mogherini, minister spraw zagranicznych Włoch.

Coraz większym problemem staje się znalezienie miejsca dla uchodźców w ośrodkach pomocy. Centra na południu Włoch są przepełnione, a panujące w nich warunki dramatyczne.

 

TV Trwam

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl