Ojciec św. Franciszek: Nie można uważać bezdomnych za „element krajobrazu miasta”

Papież Franciszek przestrzegł przed traktowaniem bezdomnych i ubogich jako „elementu krajobrazu miasta”. Jesteśmy na “złej drodze”, jeśli tak uważamy – mówił w czwartek w homilii podczas Mszy św. w kaplicy watykańskiego Domu Świętej Marty.

Franciszek zapytał: „Co czujemy w sercu, kiedy idąc ulicą widzimy bezdomnych, widzimy same dzieci, które proszą o jałmużnę?”.

Następnie przytoczył obiegowe opinie i głosy, jakie można w takiej sytuacji usłyszeć: „Oni są z tej grupy etnicznej, która kradnie”. Papież zachęcił do refleksji nad tym, czy widząc żebrzących „przechodzi się dalej” obojętnie.

“Bezdomni, biedni, porzuceni, także ci bezdomni dobrze ubrani, ale nie mający pieniędzy na czynsz, bo są bez pracy. Co czuję wobec nich?” – pytał. Czy uważa się ich, jak dodał, za „część panoramy, krajobrazu miasta jak pomnik, przystanek autobusowy, urząd pocztowy?”.

„Czy także bezdomni są częścią miasta? Czy to jest normalne?” – dopytywał Franciszek.

Następnie zaapelował: „Uważajcie, uważajmy. Kiedy coś takiego w naszym sercu rozbrzmiewa jako normalne, kiedy mówi się: +cóż, takie jest życie, ja jem i piję, a żeby pozbyć się trochę winy dam datek i idę dalej+, to nie jest to dobra droga”.

Fragmenty homilii papieża przytoczyło Radio Watykańskie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl