fot. PAP/EPA

USA: pół miliona imigrantów może uzyskać obywatelstwo w ramach nowego planu J. Bidena

W nadchodzących miesiącach administracja prezydenta Joe Bidena zezwoli niektórym imigrantom na ubieganie się o obywatelstwo amerykańskie – poinformował we wtorek Biały Dom. Dotyczy to około 500 tys. osób, które są małżonkami obywateli USA i nie posiadają statusu prawnego.

O amerykańskie obywatelstwo będzie mógł ubiegać się imigrant, który mieszka w USA od co najmniej 10 lat i jest w związku małżeńskim z Amerykanką lub Amerykaninem. Jeśli wniosek zostanie zatwierdzony, wówczas imigrant będzie miał trzy lata na złożenie wniosku o zieloną kartę i otrzymanie tymczasowego pozwolenia na pracę. W tym czasie będzie on chroniony przed deportacją.

Około 50 tys. dzieci imigrantów, którzy są w związku małżeńskim z obywatelem USA, może także potencjalnie zakwalifikować się do tego procesu – poinformowali urzędnicy Białego Domu, którzy poprosili media o zachowanie anonimowości.

Joe Biden przedstawi szczegóły planu we wtorek w 12. rocznicę wprowadzenia program DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) przez prezydenta Baracka Obamę. Dyrektywa ta wyklucza deportacje imigrantów przybyłych do USA jako dzieci, daje im możliwość legalnej edukacji oraz podejmowania pracy.

Prezydent USA ma ogłosić także nowe przepisy, które umożliwią niektórym beneficjentom DACA i innym młodym imigrantom łatwiejsze ubieganie się o wizy pracownicze na dłuższy okres. Oznacza to przyznanie imigrantom mocniejszej ochrony niż pozwolenia na pracę oferowane przez DACA. Obecnie DACA nie przyjmuje nowych wniosków.

Na początku czerwca prezydent Biden zawiesił możliwość ubiegania się o azyl imigrantom, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Organizacje broniące praw imigrantów pozwały administrację USA w związku z wprowadzeniem tej dyrektywy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl