fot. https://www.prezydent.pl

Witold Bańka odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Witolda Bańkę za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu.

Witold Bańka jest absolwentem politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ale ma za sobą też karierę sportową. Specjalizował się w biegu na 400 m. W 2007 roku w Osace cieszył się z brązowego medalu mistrzostw świata wywalczonego w sztafecie 4×400 m.

W 2015 roku został ministrem sportu i turystyki. Jako szef resortu zainicjował szereg programów zmierzających do umasowienia sportu wśród dzieci i młodzieży, dofinansowujących przygotowania wybitnie uzdolnionych zawodników do igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Był inicjatorem ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie i utworzenia Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA).

Od stycznia 2020 roku stoi na czele Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Jego trzyletnia kadencja została później przedłużona o kolejne trzy lata, a w 2025 roku będzie mógł ponownie ubiegać się o reelekcję.

Podczas wtorkowej ceremonii w Pałacu Prezydenckim uhonorowano też Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Turka Hasana Arata, przewodniczącego Komisji Koordynacyjnej Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) ds. Igrzysk Europejskich 2023, oraz prezydenta EOC Greka Spyrosa Capralosa. Obu wyróżniono za wybitne zasługi w działalności na rzecz ruchu olimpijskiego na świecie, za rozwijanie międzynarodowej współpracy sportowej.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl