Premier Szydło: od 2018 roku rusza program Otwartych Stref Aktywności

Otwarte Strefy Aktywności to nowy program Ministerstwa Sportu i Turystyki, który ruszy od 1 stycznia. Strefy mają służyć dzieciom, rodzinom, młodzieży, seniorom – powiedziała premier Beata Szydło, która w czwartek wraz z szefem resortu Witoldem Bańką przedstawiła projekt.

„To program skierowany do wszystkich pokoleń. Mamy nadzieję, że na tych placach zabaw będą spotykali się dziadkowie, dzieci i wnukowie. To będzie miejsce rekreacji i spotkań całych rodzin, gdzie będą spotykać się przyjaciele, a młodzież i osoby starsze będą spędzać czas. Po to robimy, ale także, by zadbać o zdrowie i kondycję Polaków” – mówiła szefowa polskiego rządu.

Jak dodała projekt skierowany jest do wszystkich samorządów.

„Tymi najważniejszymi miejscami, gdzie OS-y będą lokalizowane to przede wszystkim mniejsze miejscowości, gdzie teraz nie ma szans na to, by ludzie mieli dostęp do profesjonalnych obiektów sportowych. Chcemy by każdy miał szansę skorzystania z takich urządzeń i sprzętu” – podkreśliła.

Minister sportu poinformował, że projekt zostanie uruchomiony od 1 stycznia. Na przestrzeni dwóch lat zostanie przeznaczona na to kwota 100 mln zł i ma powstać ok. 3000 Otwartych Stref Aktywności.

„Głównym jego zadaniem jest stworzenie wielofunkcyjnych i wielopokoleniowych stref aktywności, z których korzystać będą dzieci i seniorzy. Mają być też formą integracji lokalnych społeczności” – powiedział Witold Bańka.

Obiekty mają być budowane w dwóch wersjach – podstawowej, gdzie stworzenie takiej strefy będzie kosztować ok. 50 tys. oraz rozszerzonej – ok. 100 tys.

„Najmniej zamożne gminy mogą ubiegać się nawet o 70 proc. dofinansowania z ministerstwa. Standardowe będzie wynosić do 50 proc. Będzie uproszczona formuła starania się o takie dofinasowanie” – zaznaczył minister.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj