Zakończyły się centralne obchody Dnia Strażaka

W Warszawie odbyły się centralne obchody Dnia Strażaka, które zostały połączone z jubileuszem 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu zaznaczył, że strażak to wzór i człowiek godny zaufania. Dziękował też pełniącym służbę za ich pracę.

– Dziękuję za trud służby, dziękuję za ratowanie ludzkiego życia, dziękuję za ofiarność i niezwykłe oddanie w służbie Bogu, Polsce, ale przede wszystkim człowiekowi. Zwykłemu człowiekowi, którego życie, zdrowie a także mienie, na co dzień swoją służbą oraz wysiłkiem, ratujecie i zabezpieczacie – mówił prezydent RP.

Premier Beata Szydło zaznaczyła, że bycie strażakiem to rzecz wielka i najbardziej szanowana służba w Polsce.

– Dlatego, że ludzie wiedzą, że zawsze, kiedykolwiek będzie się działo coś złego, to Wy będziecie pierwszymi, którzy dotrą i udzielą im pomocy. Jesteście zawsze wtedy, kiedy dzieje się coś, co wymaga wyjątkowych umiejętności i działań. Jesteście zawsze wtedy, kiedy potrzebny jest ratunek i pomoc, ale także, kiedy dzieją się ważne w waszych miejscach służby wydarzenia. Za to również należą się wam serdeczne podziękowania – podkreślała premier.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zaznaczył, że bycie oficerem Państwowej Straży Pożarnej to wielkie wyróżnienie, ale także wielka odpowiedzialność.

W Państwowej Straży Pożarnej służy prawie 30 tys. strażaków, a w ochotniczych formacjach – kilkaset tysięcy.

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj