Min. Błaszczak: Świętowanie 11 listopada spokojne dzięki policji

Uroczystości Święta Niepodległości przebiegały bezpiecznie. Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak na briefingu w Komendzie Stołecznej Policji podkreślił, że jest to niewątpliwie zasługa policjantów.

W całym kraju w piątek odbyły się 63 zgromadzenia, w których wzięło udział w sumie 120 tys. osób.

– Uroczystości Święta Niepodległości 11 listopada 2016 roku przebiegły bezpiecznie. Jest to niewątpliwe zasługa polskiej policji. Na ręce pana komendanta stołecznego policji chciałem złożyć serdeczne podziękowania: za profesjonalizm, za zaangażowanie. Rzeczywiście polska policja zapewniła bezpieczeństwo wszystkim tym, którzy manifestowali – mówił Mariusz Błaszczak.

Policja szacuje, że w Marszu Niepodległości uczestniczyło 75 tys. osób, natomiast w marszu „KOD Niepodległości” 10 tys. W  trzecim co do wielkości zgromadzeniu – marszu antyfaszystowskim, w kulminacyjnym punkcie udział wzięło do 900 osób.

Nadinspektor Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, przyznał, że był to dla polskich policjantów dzień bardzo ciężkiej i niezwykle intensywnej służby.

– W Warszawie w zabezpieczeniu brało udział ponad 7 tys. policjantów. To nie jest efekt pracy tylko dzisiejszego dnia. Ten efekt w postaci bezpiecznego przebiegu wszystkich tych zgromadzeń, zwłaszcza tych trzech dużych warszawskich, bez jakichkolwiek poważniejszych wydarzeń (poza drobnymi incydentami związanymi z użyciem pirotechniki), to jest efekt ciężkiej pracy przede wszystkim stołecznych policjantów, a dzisiaj finalizacji planów, analiz, głębokiej analizy ryzyka przygotowania odpowiednich sił i ściągnięcia tych sił z całego kraju – powiedział Komendant Główny Policji.

RIRM

drukuj