Likwidacja Inspekcji Transportu Drogowego

Zapadła decyzja o likwidacji Inspekcji Transportu Drogowego. W jej miejsce powstanie policyjna służba kontroli. W efekcie polscy kierowcy będą dostawać mandaty od policji, a nie jak dotąd od Inspekcji Transportu Drogowego – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Policja będzie również obsługiwać elektroniczny system nadzoru nad ruchem drogowym oraz wszystkie fotoradary.

Projekt likwidacji Inspekcji jest już gotowy. Czeka tylko na wpisanie go do wykazu prac legislacyjnych rządu. Potem powinien trafić na posiedzenie rządu – poinformował wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński i dodał, że jest to wypełnienie obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt jest gotowy zgodnie z programem Prawa i Sprawiedliwości. Jest on oczekiwany przez znaczną część środowiska Inspekcji Transportu Drogowego, bo pamiętajmy o tym, że inspektorzy stając się policjantami, uzyskają kompetencje i uprawnienia policyjne. Ma to duże znaczenie dla nich i skuteczności ich działań. Myślę, że jest to właściwa droga. Nie jest ona żadnym zaskoczeniem, bo była zapowiadana w kampanii wyborczej. Program jest elementem programu, który został poparty przez obywateli w wyborach parlamentarnych, zatem jesteśmy zobowiązani to zrealizować, tak jak inne punkty programu, które zostały zapisane – powiedział Jarosław Zieliński.

Nowe przepisy mają wejść w życie w styczniu 2017 r. Włączenie ITD do policji to jedna z rekomendacji raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2014 r. poświęcona bezpieczeństwu na drogach.

NIK wskazała wtedy, że niedostateczne zasoby kadrowe Inspekcji oraz problemy ze statusem pracowników sprawiają, że inspektorzy w ograniczony sposób pełnią służbę w dni wolne od pracy oraz w porze nocnej, dlatego w kontroli ruchu pojawia się dziura. Wiele do życzenia pozostawiała też skuteczność tego organu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl