fot. PAP/EPA

Dobiega końca wizyta papieża w krajach nadbałtyckich

Wizyta w Estonii jest ostatnim punktem podróży apostolskiej Ojca Świętego Franciszka do krajów nadbałtyckich. Rano samolot z papieżem wylądował na lotnisku w Tallinie.

Przed południem Ojciec Święty Franciszek spotkał się z estońską prezydent i przedstawicielami rządu. Następnie w Ogrodzie Różanym pałacu wygłosił przemówienie. Estonia to ziemia pamięci i owocności na wzór posługi Maryi – mówił biskup Rzymu.

– Od wieków te ziemie nazywane są krainą Maryi. Imię to należy nie tylko do waszej historii, ale jest też częścią waszej kultury. Myśl o Maryi przywołuje we mnie dwa słowa: pamięć i owocność. Jest ona kobietą pamięci, która strzeże wszystkiego, czym żyje, jak skarb w swoim sercu. Jest też płodną Matką, która rodzi życie swego Syna. Dlatego chciałbym myśleć o Estonii jako o ziemi pamięci i owocności – powiedział papież

Ojciec Święty Franciszek spotkał się też młodzieżą w kościele luterańskim św. Karola w Tallinie.

Najważniejszym punktem pobytu w Estonii będzie Msza św. na Placu Wolności. Po Eucharystii, późnym popołudniem, papież powróci do Rzymu.

Wizyta Ojca Świętego w Estonii ma szczególny wymiar. 75 proc. obywateli tego kraju deklaruje się jako niewierzący. Katolicy stanowią około 0,5 proc. tamtejszej ludności.

Poszczególne punkty papieskiej wizyty w trzech krajach nadbałtyckich transmitują Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj