Prof. S. Mikołajczak o postawie Polaków w czasie IIWŚ: Żaden inny naród nie wykazał się takim bohaterstwem

Pozyskaniu dokumentów potwierdzających interwencję polskiego rządu na emigracji w sprawie niemieckich obozów śmierci towarzyszy wciąż aktualna dyskusja o noweli ustawy o IPN. Żaden inny naród nie zdobył się na takie bohaterstwo – mówi prof. Stanisław Mikołajczak, przypominając historie Polaków ratujących Żydów.

Relatywizacja zbrodni Holocaustu i próba zastąpienia słowa Niemcy pojęciem nazistów – to narracja II wojny światowej, o którą przez lata zabiegał Berlin. Prof. Stanisław Mikołajczak wskazuje, że Niemcy wykupili sobie odpuszczenie win w środowiskach żydowskich.

– Dostali od nich bardzo duże pieniądze i przestali ich traktować jako oprawców, ale ponieważ Holocaust miał miejsce, to trzeba znaleźć kogoś, kto ten Holocaust spowodował – akcentuje prezes Akademickiego Klubu Obywatelskiego w Poznaniu.

Dlatego – jak mówi prof. Stanisław Mikołajczak – padło na Polskę, czego przejawem jest świadomie wykorzystywanie pojęcia polskich obozów śmierci. Pamięć historyczna stała się zakładnikiem współczesnej polityki. Zapominani są ci, którzy w okresie II wojny światowej wykazali się największym bohaterstwem.

– Przecież byliśmy jedynym narodem, jedynym państwem, które z jednej strony było tak przez Niemców postrzegane, że tutaj za pomaganie Żydom groziła kara śmierci – nie tylko osobom pomagającym, ale całym ich rodzinom, a z drugiej strony państwo polskie karało tych Polaków śmiercią, karało tych Polaków, którzy Żydów wydawali czy przyczyniali się do ich śmierci – wskazuje Profesor.

Jak mówi prof. Stanisław Mikołajczak, takim przykładem nie wykazał się żaden inny naród. Dlatego badania naukowe i sięganie po archiwa, które mają być dostępne w Polsce, może być kolejnym krokiem, by raz na zawsze odsunąć od siebie kłamliwe oskarżenia o Holocaust.

TV Trwam News/RIRM

drukuj