Obradował polsko-ukraiński komitet konsultacyjny

W Belwederze odbyło się dziś posiedzenie polsko-ukraińskiego komitetu konsultacyjnego. Obradom przewodniczył prezydencki minister Krzysztof Szczerski, a ze strony ukraińskiej doradca prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki ds. zagranicznych Kostiantyn Jelisiejew.

Rozmowy dotyczyły m.in. polityki bezpieczeństwa, relacji NATO-Ukraina, ochrony wschodnich granic Unii Europejskiej i dialogu historycznego.

Minister Krzysztof Szczerski zwracał uwagę po zakończeniu obrad, że bez przywrócenia pełnej integralności Ukrainy nie mam gwarancji pokoju dla Europy.

 – Na Ukrainie mamy do czynienia z agresją sąsiada, który łamie prawo międzynarodowe. Bez przywrócenia prawa międzynarodowego na terytorium Ukrainy czy pełnej terytorialnej integralności Ukrainy, mówimy to o Wschodniej Ukrainie, a także Krymie, nie ma pokoju i gwarancji pokoju dla Europy. Tylko pełne przywrócenie prawa międzynarodowego daje gwarancje pokoju i bezpieczeństwa i stabilności. Dlatego polska strona będzie konsekwentnie opowiadała się za tym, żeby przywrócić ład międzynarodowy na terytorium Ukrainy i zakończyć okres łamania tego prawa międzynarodowego na wschodzie. Dlatego, że to destabilizuje całe relacje międzynarodowe i dotyczy całego świata – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Krzysztof Szczerski akcentował też, że Europa nie może zamykać dla Ukrainy swoich drzwi. Ukraina powinna jak najszybciej zostać objęta reżimem bezwizowym – zaznaczył.

Powrót do rozmów polsko-ukraińskich w formacie prezydenckiego komitetu konsultacyjnego uzgodnili w ub. roku w Kijowie prezydenci Polski i Ukrainy: Andrzej Duda i Petro Poroszenko.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl