Ciąg dalszy sporu o TK

Platforma Obywatelska zapowiada, że złoży projekty uchwał umożliwiających przyjęcie ślubowania od osób wybranych na sędziów TK w poprzedniej kadencji Sejmu.

Według polityków opozycji ma to być sposób na wyjście z impasu dotyczącego opinii Komisji Weneckiej. PiS podkreśla, że sprawa składu Trybunału jest już zamknięta.

Prezydent Andrzej Duda nie przyjął ślubowania od trzech osób, zaproponowanych przez PO na sędziów TK w poprzedniej kadencji parlamentu. Prezydencka kancelaria wskazywała, że było to niezgodnie z prawem.

PO wraca dziś do tej sprawy. U marszałka Sejmu ma złożyć odpowiednie projekty uchwał. Chce, by sejm przyjął je w przyszłym tygodniu. „Da to możliwość naprawienia sytuacji w TK i da możliwość panu prezydentowi przyjęcie ślubowania od trzech dobrze wybranych sędziów” – mówił poseł PO Sławomir Neumann.

Poseł PiS Jacek Sasin mówi, że ta propozycja jest niepoważna.

– To jest droga donikąd. Działając w ten sposób moglibyśmy na mocy uchwał unieważnić w tej chwili skład całego Trybunału Konstytucyjnego i wybierać go od nowa. To są niepoważne propozycje. Sprawa składu TK jest zamknięta. Sejm tej kadencji podjął odpowiednie uchwały, zostały one zrealizowane również przez pana Prezydenta, który zaprzysiągł nowych sędziów TK. Trybunał liczy w tej chwili 15 sędziów, nie ma żadnej możliwości, żeby w jakimś nadzwyczajnym trybie dokonywać zmiany składu Trybunału. Skład będzie zmieniał się wraz z wygasaniem kadencji poszczególnych następnych sędziów i wybieraniem nowych. Natomiast to co się dzieje jest działanie obliczone tylko i wyłącznie na spotęgowanie awantury politycznej – zauważa Jacek Sasin, poseł PiS.

Komisja Wenecka w ub. tygodniu przesłała rządowi roboczą wersję opinii nt. zmian w TK; obecnie czeka na jego uwagi w tej sprawie. Za tydzień mamy poznać oficjalną opinię.

Wg przecieków medialnych wstępna opinia Komisji mówi o paraliżu Trybunału. Premier Beata Szydło powiedziała wczoraj, że ten przeciek podważył wiarygodność Komisji Weneckiej, do której zwracają się kraje w trudnych rozstrzygnięciach prawnych.

RIRM

drukuj