Warszawa: dziś inauguracja Platformy NATO-Ukraina ds. przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym

W Warszawie zainaugurowana zostanie dziś praktyczna działalność Platformy NATO-Ukraina ds. przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym. W konferencji, która odbędzie się w ramach Platformy, weźmie udział ponad 100 ekspertów, m.in. z Polski i innych państw NATO. Spotkanie organizuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Utworzenie Platformy jest jednym z głównych elementów Kompleksowego Pakietu Pomocowego dla Ukrainy. Pakiet przyjęto podczas szczytu NATO w Warszawie.

Poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, ocenia, że podzielenie się doświadczeniami, jakie posiada Ukraina, która funkcjonuje w warunkach wojny hybrydowej, jest dla Polski bardzo cenne.

Ukraina została bardzo mocno dotknięta wojną hybrydową już w 2014 r. Te tzw. zielone ludziki są wciąż obecne na Wschodzie Ukrainy. Bez wątpienia to jest nowe wyzwanie stojące również przed państwami sąsiadującymi z Rosją. Mam tu na myśli Litwę, Łotwę, Estonię oraz po części Polskę. Dlatego ważna jest wymiana spostrzeżeń i doświadczeń w tym zakresie, abyśmy my, jako Polacy, byli przygotowani na każdą ewentualność, szczególnie w kontekście tych działań, które podejmuje Rosja, ale również w kontekście rozwijania możliwości obronnych Rzeczpospolitej – wskazuje Wojciech Skurkiewicz.

Współpraca ma obejmować m.in. podnoszenie zdolności identyfikowania i oceny zagrożeń hybrydowych oraz wzmacniania odporności państw w obszarach, takich jak gotowość cywilna, ochrona infrastruktury krytycznej i komunikacja strategiczna.

Poszczególne projekty pogrupowano w tematyczne klastry, realizowane pod kierunkiem jednego lub grupy państw. NATO zaproponowało Polsce objęcie funkcji lidera w klastrze tematycznym dotyczącym zarządzania kryzysowego.

Formalnie działalność Platformy NATO-Ukraina została zainaugurowana w lipcu tego roku podczas sesji wyjazdowej Rady Północnoatlantyckiej w Kijowie.

RIRM

drukuj