fot. https://twitter.com/zus_pl

[TYLKO U NAS] P. Żebrowski: ZUS uruchomił specjalną infolinię w języku ukraińskim; wspieramy uchodźców także bezpośrednio

Kilkanaście tysięcy osób wzięło udział w akcji „Weekend dla Ukrainy”. Złożono około 35 tys. wniosków. Uruchomiliśmy specjalną infolinię w języku ukraińskim, a także adres mailowy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pomaga także bezpośrednio. Zapewniliśmy w naszych bazach szkoleniowych dach nad głową około 300 osobom. Zbieramy przy tym dary dla uchodźców. Nasi pracownicy stanęli na wysokości zadania – powiedział Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W ostatnią sobotę i niedzielę Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizował specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. W około 300 miejscach w Polsce placówki ZUS były otwarte dla obywateli pochodzących zza wschodniej granicy naszego kraju.

– Wyjaśnialiśmy, w jaki sposób składać wnioski o 500 plus i pomagaliśmy w ich złożeniu. Odwiedziło nas kilkanaście tysięcy osób. Złożono około 35 tys. wniosków. Najpierw zakładaliśmy profil na platformie usług elektronicznych. Dzięki niej można było złożyć wniosek. (…) Od soboty dokumenty były dostępne także w języku ukraińskim – poinformował Paweł Żebrowski.

https://twitter.com/zus_pl/status/1507651137033445380?s=20&t=L8XI8EkukA0VzVO5RiQQ8w

Nie jest o jedyne wsparcie, jakie Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje uchodźcom.

– Uruchomiliśmy specjalną infolinię w języku ukraińskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla osób z Ukrainy. Ludzie dzwonią z różnymi tematami, pytają m.in. swoje emerytury. Zachęcam także do kontaktu mailowego, na który można kierować pytania o oświadczenia dostępne w ZUS: [email protected]powiedział rzecznik Zakładu.

Do Polski dotarły m.in. matki z dziećmi oraz osoby starsze. Pojawia się przy tym problem z otrzymywaniem rent i emerytur przez ludzi, którzy takie świadczenia pobierali na Ukrainie.

– Jeżeli chodzi o ukraińską emeryturę lub rentę, nie ma przeszkód, aby osoby pobierały świadczenie w polskich bankomatach, o ile nie ma problemów ze strony banków. Jeśli obywatel ukraiński będzie miał problem z otrzymywaniem świadczeń z Ukrainy, może się zgłosić do ZUS i Zakład podejmie współpracę z jego ukraińskim odpowiednikiem – wyjaśnił Paweł Żebrowski.

https://twitter.com/zus_pl/status/1507309397487276032?s=20&t=L8XI8EkukA0VzVO5RiQQ8w

ZUS pomaga także bezpośrednio. Na przełomie lutego i marca przyjął pierwsze rodziny uchodźców, które korzystają z bazy szkoleniowej Zakładu.

– Przebywa w niej około 300 osób. To kilkadziesiąt rodzin, które otrzymały dach nad głową. Będą one mogły zostać w naszych ośrodkach tyle czasu, ile będzie potrzeba. Dodatkowo w pomoc Ukraińcom zaangażowali się pracownicy ZUS. W naszych placówkach zbierane są dary dla uchodźców. To oddolne działanie pracowników, którzy stanęli na wysokości zadania. Serdecznie im za to dziękuje – powiedział gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z Pawłem Żebrowskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl