fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Wielu młodych ludzi, kierując się porywem serca, protestowało przeciwko barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę, nie widząc nic niestosownego w uśmiercaniu nienarodzonych dzieci w Polsce

Wśród demonstrantów były osoby, które stosunkowo niedawno brały udział w przetaczających się przez Polskę demonstracjach pod znakiem czerwonego pioruna. Ci sami ludzie, najczęściej młode osoby biegłe w internecie i mediach społecznościowych, wznosili w 2020 roku okrzyki domagające się bezkarnego mordowania na szeroką skalę osób nienarodzonych, a być może chorych. W 2022 roku wznosili okrzyki przeciw rosyjskim agresorom bezkarnie mordującym na szeroką skalę bezbronnych cywilów na Ukrainie – zauważył prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, w felietonie z cyklu „Spróbuj Pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

W Polsce, podczas pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę, organizowane były protesty przed rosyjskimi placówkami dyplomatycznymi, których celem było wyrażenie sprzeciwu wobec napaści Kremla na państwo ukraińskie. Wśród protestujących znalazły się osoby, które jesienią 2020 roku protestowały przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego związanej z tzw. aborcją.

Wśród demonstrantów były osoby, które stosunkowo niedawno brały udział w przetaczających się przez Polskę demonstracjach pod znakiem czerwonego pioruna. Ci sami ludzie, najczęściej młode osoby biegłe w internecie i mediach społecznościowych, wznosili w 2020 roku okrzyki domagające się bezkarnego mordowania na szeroką skalę osób nienarodzonych, a być może chorych. W 2022 roku wznosili okrzyki przeciw rosyjskim agresorom bezkarnie mordującym na szeroką skalę bezbronnych cywilów na Ukrainie. Mamy do czynienia ze zjawiskiem, które kiedyś jeden z teologów nazwał brakiem logiczności sumienia – wskazał prof. Grzegorz Kucharczyk.

Młodzi, którzy protestowali przeciwko barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę, często kierowali się porywami serca, ale jednocześnie nie widzieli nic niestosownego w uśmiercaniu niewinnych i nienarodzonych dzieci. Prymas Tysiąclecia, ks. kard. Stefan Wyszyński, zwracał uwagę, że człowiek musi posiadać rozumne serce.

Błogosławiony ksiądz kardynał Stefan Wyszyński wielokrotnie zwracał uwagę na konieczność posiadania rozumnego serca. Wielu z tych młodych ludzi, kierując się porywem serca, protestowało przeciwko barbarzyńskiej agresji Rosji na sąsiedni kraj, nie widząc jednocześnie nic niestosownego w uśmiercaniu niewinnych ludzi w Polsce. Władimir Putin mówił o specjalnej operacji wojskowej. Zwolennicy masowego zabijania nienarodzonych dzieci mówią o tak zwanym prawie do aborcji. W obu przypadkach mamy do czynienia z przejawami cywilizacji śmierci – mówił historyk.

Święty Jan Paweł II zaznaczył w encyklice „Fides et ratio”, że wiara nie może silnie oddziaływać na słaby rozum, ponieważ narażona jest wtedy na poważne niebezpieczeństwo.

Trzeba powrócić do recepty, którą podał w encyklice „Fides et ratio” święty Jan Paweł II. Papież pisał w niej, że złudne jest mniemanie, iż wiara może silnie oddziaływać na słaby rozum, przeciwnie jest wówczas narażona na poważne niebezpieczeństwo. Może zostać sprowadzona do poziomu mitu lub przesądu – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk.

Profesor Grzegorz Kucharczyk podkreślił, że ważne jest, aby posługiwać się sercem, ale sercem rozumnym.

Trzeba mieć serce, ale serce rozumne. Same emocje, jakkolwiek szlachetne, nie wystarczą, bo z natury są nietrwałe. Bóg, jak uczył papież Benedykt XVI, nie tylko jest wszechmocny i miłosierny, ale jest logosem, ładem, w którym nie ma wewnętrznych sprzeczności. To jest wzór postępowania dla nas – oznajmił historyk.

Cały felieton prof. Grzegorza Kucharczyka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl