fot. PAP/EPA

Kolejne szczątki znalezione na warszawskim cmentarzu

Do tej pory podczas prac na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej w Warszawie udało się znaleźć szczątki 16 więźniów, ofiar terroru komunistycznego – informuje „Nasz Dziennik”.

Warunki pracy archeologów, medyków sądowych i wolontariuszy są trudne. Muszą się oni przebijać do szczątków ofiar wąskimi alejkami między grobami.

Ekipa w ciągu tego tygodnia doprowadziła do ustalenia skraju pola więziennych pochówków. Ten obszar w latach późniejszych został przykryty przez nowy cmentarz, który nasunął się na stare miejsca więziennych pochówków. W ciągu tego tygodnia udało się także odnaleźć  pod chodnikami i alejkami szczątki 16 więźniów. Mamy do czynienia najczęściej z grobami masowymi lub kilku osobowymi (nawet 6 osobowymi). Ułożenie tych szczątków w sposób jednoznaczny świadczy o tym, że nie były one układane, tylko wrzucane bezpośrednio z pewnej wysokości, zresztą tak samo jak na łączce – mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk, który z ramienia IPN kieruje pracami przy ul. Wałbrzyskiej.

W jednej z jam grobowych między kośćmi ofiar znaleziono uszkodzoną glinianą figurkę, zaś w innym wykopie malutką skórzaną sakiewkę i rzemyk w okolicach klatki piersiowej ofiary. Przedmioty te będą dopiero badane.

RIRM

drukuj