IPN: II edycja konkursu „Niezwyciężeni 1918. Ofiary totalitaryzmu”

W Instytucie Pamięci Narodowej rusza II edycja konkursu „Niezwyciężeni 1918. Ofiary totalitaryzmu”.  Konkurs skierowany jest do młodzieży – uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W tworzenie prac konkursowych I edycji konkursu zaangażowało się aż 1,5 tys. uczniów z całej Polski. W IPN nagrodzono najlepsze prace.

Aż 98 vlogów, 169 filmów i 25 plakatów edukacyjnych z całej Polski – taka była odpowiedź młodzieży na pierwszą edycje konkursu „Niezwyciężeni 1918. Ofiary totalitaryzmu.” Konkurs miał zainspirować uczniów do poszukiwań w swoich miejscowościach i lokalnych środowiskach osób zasłużonych w walce o niepodległość.

I to się udało. W I edycję zaangażowało się aż 1,5 tys. uczniów z całej Polski. Dlatego IPN zdecydował się na drugą edycję. Nieznanych historii może być znacznie więcej – mówi prezes IPN dr Jarosław Szarek. Aż 88 tys. naszych rodaków zostało odznaczonych Krzyżem lub Medalem Niepodległości, którzy w latach II wojny światowej i po niej byli represjonowani przez systemy totalitarne.

– O to chodzi IPN, żeby wydobyć z naszych domowych archiwów wspomnienia o tych ludziach, którzy zostali uhonorowani tymi odznaczeniami – powiedział dr Jarosław Szarek.

Tysiące życiorysów polskich bohaterów nadal czeka na ponowne odkrycie i zaistnienie w świadomości współczesnego społeczeństwa – dodał Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej.

– Kiedy patrzyliśmy na prace młodych ludzi, młodego pokolenia Polaków, kiedy oni wchodzą na te strychy, otwierają te skrzynie pełne tajemnic, trochę przykurzone, wydobywający odznaczenia, legitymacje i inne artefakty z przeszłości – tak się w większości wypadków działo – wskazał Adam Hlebowicz.

Jedną z nagrodzonych prac I edycji konkursu został film Pauliny Marciniak z Siedlec. Film opowiada o żołnierzu Wacławie Poniatowskim odznaczonym Medalem Niepodległości.

– Bardzo chciałam pokazać wszystko, pojechać do różnych miejsc, w których akurat mój bohater pracy był, walczył. Miał też taki swój dzienniczek, w którym jest opisanych trochę rzeczy – mówiła autorka filmu.

Paulinie w wykonaniu pracy pomagała Pani Anna Poniatowska, nauczycielka.

– Bohater, którym zajęła się moja uczennica był związany z regionem – pochodził  z tego regionu, w którym my mieszkamy – wyjaśniła. 

W konkurs zaangażowały się też szkoły sportowe, gdzie nie brakuje dbałości o wartości patriotyczne – mówił dyrektor szkoły podstawowej z oddziałami sportowymi nr. 7 w Sopocie, Marek Skowroński.

– W tym konkursie udział wzięli uczniowie klasy 3 gimnazjalnej – żeglarskiej. Na szczęście dla naszej szkoły – z wielkim sukcesem – podkreślił dyrektor.

I z tak wielkim sukcesem zakończono też I edycję konkursu. Z entuzjazmem otworzono również kolejną, która także cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród polskich szkół.

– Dzisiaj chcemy, żeby ten łańcuch międzypokoleniowy naderwany tamtym czasem – była w jakiś sposób odbudowywany i stąd ta propozycja dla młodego pokolenia – powiedział dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

Informacje o II edycji konkursu „Niezwyciężeni 1918. Ofiary totalitaryzmu” szkoły mogą znaleźć na stronach internetowych IPN.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl