[TYLKO U NAS] J. M. Jackowski: Decyzja prezydenta podyktowana jest troską o państwo polskie

Pan prezydent bardzo dobrze uzasadnił wątpliwości, przez które skierował ustawę do TK. Trybunał na pewno w stosownym czasie rozpatrzy wniosek prezydenta. Najważniejsze jest to, że ustawa wchodzi w życie – powiedział w rozmowie z redaktorem TV Trwam Szymonem Kozupą senator Jan Maria Jackowski. Odniósł się w ten sposób do podpisania nowelizacji ustawy o IPN przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jak dodał, decyzja ta podyktowana jest troską o państwo polskie.

Prezydent Andrzej Duda popisał nowelizację ustawy o IPN i przepisy art. 55 a wejdą w życie. Jednocześnie zdecydował, że skieruje tę ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

– W tej sytuacji to jest dobra decyzja podyktowana troską o państwo polskie. Trzeba podkreślić, że skierowanie art. 55 a do TK nie oznacza, że ustawa nie wejdzie w życie, ponieważ po podpisie prezydenta ta ustawa w całości wchodzi w życie. Pan prezydent bardzo dobrze uzasadnił przesłanki, przez które skierował ustawę do TK, podkreślając, że jako głowa państwa nie ma zastrzeżeń, ale z ostrożności Trybunał powinien zabrać głos. Trybunał na pewno w stosownym czasie rozpatrzy wniosek prezydenta. Najważniejsze jest to, że ustawa wchodzi w życie – podkreślił Jan Maria Jackowski.

Ta decyzja kończy dyskusje – wskazał senator.

– W pewnym sensie zamyka to dyskusje w Polsce, które na ten temat były. Zwłaszcza wśród opozycji totalnej, która chciała zawetowania ustawy. Zamyka też dyskusję na arenie międzynarodowej, bo pokazuje, że władze polskie nie ugięły się pod presją – zaznaczył.

Atmosfera, po ogłoszeniu decyzji prezydenta, powinna ulec poprawie – podkreślił Jan Maria Jackowski.

– W tym wypadku środowiska żydowskie też są podzielone. Niektóre środowiska wykorzystały tę sytuację do ataków na Polskę. Poziom emocji był wysoki i nieuzasadniony . Ważne w tej sprawie były również inne wątki. Myślę tutaj o ustawie reprywatyzacyjnej. To był wątek, o którym nie mówiono. Myślę, że atmosfera ulegnie złagodzeniu – powiedział.

– Co najważniejsze, Polska pokazała, że jest krajem podmiotowym i suwerennym i chce chronić swoje dobrego imienia – dodał.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl