fot. PAP/Piotr Nowak

W Belwederze wręczono noty identyfikacyjne rodzinom ofiar komunistycznych i niemieckich oprawców

W Warszawie wręczono dziś noty identyfikacyjne rodzinom ofiar komunistycznych i niemieckich oprawców. Podczas uroczystości ogłoszono nazwiska 20 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

Wśród zidentyfikowanych osób są m.in. żołnierze AK i Zgrupowania NSZ kapitana Henryka Flamego pseudonim „Bartek”.

List prezydenta Andrzeja Dudy odczytał minister Wojciech Kolarski. „Nie ma dostatecznie pięknych słów (…) i wystarczająco podniosłych uroczystości, by wyrazić cześć i wdzięczność wobec najwierniejszych synów i córek naszej Ojczyzny” – napisał Andrzej Duda.

– Czynimy co w naszej mocy, by ich nazwiska i czyny znalazły się w kronikach naszej Ojczyzny. Nie ustajemy w staraniach, aby spełnić „powinność Antygony” wobec wszystkich, których doczesne szczątki spoczywają w ukrytych lub zapomnianych mogiłach. Każdy nasz rodak, który odważnie i z honorem walczył o wolną Polskę przeciw totalitarnym reżimom, zasługuje na godny pogrzeb z pełnym ceremoniałem wojskowym – podkreślił w liście szef państwa polskiego.

W uroczystości udział wzięły rodziny ofiar, wojskowi i władze IPN, w tym wiceprezes Instytutu, prof. Krzysztof Szwagrzyk, który jest dyrektorem Biura Poszukiwań i Identyfikacji.

https://twitter.com/PoszukiwaniaIPN/status/1730529923994128736

Dr Karol Nawrocki powiedział w trakcie uroczystości, że wśród bohaterów, których nazwiska dziś poznaliśmy, nie było cenzusu wiekowego. Za wolną Polską walczyli i ginęli doświadczeni wojskowi, ale także niepełnoletni bohaterzy.

– Wśród nich będą tacy, którzy urodzili się, gdy Polski już nie było i gdy Polski jeszcze nie było przez cztery kolejne pokolenia. Jak Tomasz Piątek urodzony w roku 1906 w okresie międzywojennym, działacz Stronnictwa Ludowego, konsekwentny partyzant Batalionów Chłopskich w czasie okupacji niemieckiej, a po 1945 roku człowiek wielkiego serca, dający dach nad głową, schronienie żołnierzom polskiej wolności. Za to przez komunistyczny rząd został skazany i zamęczony w więzieniu w Raciborzu – wskazał dr Karol Nawrocki.

https://twitter.com/PoszukiwaniaIPN/status/1730536970395254941

Do tej pory IPN zidentyfikował ponad 260 osób – ofiar terroru komunistycznego i niemieckiego. Odnaleziono i podjęto szczątki ponad dwóch tysięcy osób. Zespół specjalistów przebadał kilkaset miejsc w Polsce, prowadził także prace m.in. na Ukrainie, Białorusi, Łotwie, w Gruzji, na Litwie, w Szwajcarii oraz w Niemczech.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl