„Rzeczpospolita”: Białoruś pozwoliła na badania IPN

Instytut Pamięci Narodowej otrzymał zgodę władz białoruskich na przeprowadzenie poszukiwań szczątków polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku w miejscowości Pohost; prace rozpoczną się 4 września – podaje piątkowa „Rzeczpospolita”.

Ekipa IPN zamierza szukać w miejscowości Pohost (region wilejski, na północny zachód od Mińska) szczątków kilkunastu polskich żołnierzy, którzy zginęli 17 września 1939 roku w czasie potyczki z Armią Czerwoną. Nie wiadomo jednak, czy zginęli w walce, czy też zostali rozstrzelani po wzięciu do niewoli. Ich zwłoki zostały pochowane przez miejscową ludność.

Leon Popek, naczelnik Wydziału Kresowego IPN, zapowiada, że odnalezione szczątki zostaną ekshumowane i przeniesione do kwatery polskich żołnierzy.

Wyrażenie zgody władz białoruskich na przeprowadzenie tych prac określane jest przez polskich historyków jako przełom. Od kilkunastu lat nie prowadzono na Białorusi podobnych prac – podaje „Rzeczpospolita”. Jeszcze rok temu białoruska prokuratura nie wyraziła zgody na przeprowadzenie badań w regionie przygranicznym w okolicach jeziora Szlamy i wsi Kalety, gdzie prokurator IPN z Białegostoku chciał poszukiwać szczątków ofiar obławy augustowskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl