fot. PAP/Rafał Guz

Prokurator IPN zarzucił b. funkcjonariuszowi UB znęcanie się na działaczem niepodległościowym

Prokurator IPN zarzucił byłemu funkcjonariuszowi Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nisku Kazimierzowi P. znęcanie się nad działaczem niepodległościowym Aleksandrem P. – podał IPN. Zarzuty dotyczą m.in. bicia Aleksandra P. aż do utraty przytomności.

„Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie skierował do Sądu Rejonowego w Nisku akt oskarżenia przeciwko byłemu funkcjonariuszowi Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nisku Kazimierzowi P., zarzucając mu psychiczne i fizyczne znęcanie się nad pozbawionym wolności działaczem niepodległościowym Aleksandrem P.” – poinformował IPN na swojej stronie internetowej.

Działania oskarżonego – jak poinformowała w czwartek prok. Beata Śmiechowska, która kieruje Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie – zostały podjęte wobec Aleksandra P. w okresie od 6 sierpnia do 19 listopada 1948 roku w Nisku (woj. podkarpackie).

„Działania te polegały na przekroczeniu przysługujących funkcjonariuszowi uprawnień służbowych poprzez bezprawne pozbawienie go wolności oraz dokonywanie wielokrotnych, długotrwałych przesłuchań o różnych porach, także nocą, na te same okoliczności, pozbawianie snu i odpoczynku, wielokrotne bicie po całym ciele pałkami i pięściami aż do utraty przytomności oraz umieszczanie w piwnicy, której podłoga była wypełniona wodą” – dodała prokurator.

Czyn zarzucany oskarżonemu, który prokurator zakwalifikował jako zbrodnię komunistyczną i zbrodnię przeciwko ludzkości, zagrożony jest karą od sześciu miesięcy do 10 lat pozbawienia wolności.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl