fot. PAP/Rafał Guz

Włącz się w akcję „Zapal Światło Wolności”

Pod hasłem „Zapal Światło Wolności” Instytut Pamięci Narodowej organizuje akcję, której celem jest upamiętnienie ofiar stanu wojennego. W ramach tej inicjatywy, 13 grudnia o godz. 19:30, w oknach milionów domów, ale także urzędów, szkół i innych instytucji zapłoną symboliczne świece.

Symboliczne światło zapłonie na pewno w oknach prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął akcję honorowym patronatem, ks. abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce oraz ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Udział w kampanii zapowiedział również Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział:

– Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…)” – oznajmił Ronald Reagan, prezydent USA, 23.12.1981 roku.

– Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić – podkreślał Ronald Reagan.

Rocznica stanu wojennego będzie obchodzona w całym kraju.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj