fot. gdansk.ipn.gov.pl

Gdańsk: wystawa IPN w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły

Plenerową wystawą uczci gdański oddział IPN przypadającą 18 maja 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Ekspozycja stanie przed kościołem w dzielnicy Zaspa, gdzie w czasie pielgrzymki w 1987 r. papież Jan Paweł II spotkał się z ok. milionową rzeszą wiernych.

Asystent prasowy gdańskiego oddziału IPN Jan Hlebowicz poinformował, że wystawa stanie przed kościołem Opatrzności Bożej w piątek i będzie tam udostępniana do końca maja.

Przygotowana przez archiwistów Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku Sławomira Formellę i Elżbietę Strehlau, ekspozycja nosi tytuł „To jest nasza Ojczyzna – to jest nasze +być+ i nasze +mieć+. Jan Paweł II w Trójmieście – czerwiec 1987”.

Składa się na nią 13 dwustronnych plansz. Umieszczono na nich liczne fotografie dokumentujące pobyt papieża w Gdańsku, Gdyni i w Sopocie, informacje przypominające tło historyczne tej wizyty, a także szczegóły jej przebiegu i najważniejsze cytaty z kazań i innych wystąpień.

Pobyt Jana Pawła II w Trójmieście w 1987 r. przypadł na 11 i 12 czerwca. Pierwszego dnia papież wziął udział w uroczystościach w Gdyni, skąd udał się na chwilę na sopockie molo. W siedzibie biskupa w gdańskiej Oliwie Jan Paweł II spotkał się z Lechem Wałęsą i jego rodziną, a także z przedstawicielami środowisk twórczych i naukowych.

W trakcie pielgrzymki Papież zagościł też na Westerplatte, gdzie spotkał się z młodzieżą i w bazylice Mariackiej, gdzie odbyło się spotkanie z chorymi i cierpiącymi. W drodze na gdańską Zaspę, gdzie odprawił mszę dla ludzi pracy, pomodlił się także pod pomnikiem Poległych Stoczniowców.

W trakcie Mszy św. odprawionej na gdańskiej Zaspie padły m.in. słowa: „Jeden drugiego brzemiona noście – to zwięzłe zdanie Apostoła jest inspiracją dla międzyludzkiej i społecznej solidarności. Solidarność to znaczy jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu”.

Na Westerplatte Papież, przypominając obronę półwyspu w pierwszych dniach września 1939 r., zwrócił się do młodzieży m.in. słowami: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje +Westerplatte+. Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można +zdezerterować+”.

W czerwcu ub.r. Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem św. Jana Pawła II. W przyjętej wówczas uchwale przypomniano, że 18 maja 2020 r. przypadnie stulecie urodzin Karola Wojtyły.

PAP

drukuj