fot. ipn.gov.pl

Sejm zajmie się zmianami w ustawie o IPN

Sejm na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu zajmie się nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Rozszerza ona m.in. zakres czasowy badań IPN-u.  

Oznacza to, że Instytut będzie mógł prowadzić ekshumacje nie tylko ofiar wojny i komunizmu, ale też poległych np. w wyniku rewolucji z 1917 roku.

Projekt przewiduje też nowy mechanizm prowadzenia poszukiwań szczątków osób, które straciły życie walcząc z totalitaryzmem. Prace te mogłyby być prowadzone w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania karnego.

Przy IPN zostanie też stworzona Baza Materiału Genetycznego – zwraca uwagę przedstawiciel wnioskodawców, poseł PiS-u Arkadiusz Mularczyk.

Tam byłaby baza wszystkich członków, osób odkrytych przez Izby Pamięci Narodowej, gdzie te dane byłyby zawarte w bazie genetycznej IPN-u. Ta nowelizacja zajmie się jeszcze jedną ważną sprawą, czyli kwestią otwarcia zbioru rozszerzonego, który obecnie znajduje się w IPN-ie. Są to akta współpracowników czy też takie akta, na które obecne służby specjalne wydały zakaz ich publikacji. Chcemy, aby w ciągu trzech miesięcy był przeprowadzony przegląd tych akt i te wszystkie dane, które nie są wykorzystywane czy nie są potrzebne obecnym służbom specjalnym, zostały odtajnione – mówi poseł Arkadiusz Mularczyk.

Projekt przewiduje też likwidację Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, i przekazanie jej kompetencji Instytutowi.

Nowelizacja zakłada zmianę trybu wyboru prezesa Instytutu. Miałby tego dokonywać Sejm za zgodą Senatu, po zasięgnięciu opinii Kolegium IPN.

RIRM

drukuj