Projekt nowelizacji ustawy o KRS wycofany z Sejmu

Z Sejmu wycofano projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. To decyzja kierownictwa partii – poinformował Marek Ast. Poseł Prawa i Sprawiedliwości wyjaśnił, że złożona propozycja była dobra, ale nie chcemy, by była ona odbierana jako jakakolwiek presja na I prezes Sądu Najwyższego.

Poseł Marek Ast podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość negatywnie ocenia brak działania Małgorzaty Gersdorf i niezwołanie dotąd pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa. Wyraził nadzieję, że wkrótce się to zmieni.

– Ta deklaracja, nawet ze strony rzecznika Sądu Najwyższego, że zgodnie z prawem to posiedzenie zostanie zwołane, budzi nadzieję, że niezwłocznie do tego dojdzie. Natomiast nie chcemy, aby działanie Sejmu w tej chwili było odbierane jako presja na prezesa Sądu Najwyższego. Problem widzimy, bo organ konstytucyjny, z braku działania osoby zobowiązanej do zwołania pierwszego posiedzenia, nie może podjąć swoich czynności. Trudno mi powiedzieć, jakie będą ewentualne działania, aby ten problem rozwiązać – zaznaczył parlamentarzysta.

Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało w projekcie noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, by pierwsze posiedzenie KRS zwoływał prezes Trybunały Konstytucyjnego, a nie I prezes Sądu Najwyższego, jak jest obecnie. Propozycja została dziś wycofana z Sejmu, tuż przed rozpoczęciem posiedzenia sejmowej komisja sprawiedliwości, która miała się zająć projektem.

RIRM

drukuj