fot. PAP/Grzegorz Momot

Zakopane: Otwarto wystawę IPN „TU rodziła się >>Solidarność<<”

W piątek w Zakopanem na Placu Niepodległości otwarto wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „TU rodziła się >>Solidarność<<” ukazującą masowy charakter strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r.

Dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał wyjaśnił, że ta wystawa jest przedsięwzięciem realizowanym w skali ogólnopolskiej. Wystawa składa się z trzech modułów: ogólnopolskiego, regionalnego i lokalnego.

„Ideą tej wystawy było zwrócenie uwagi na to, że >>Solidarność<< rodziła się w całej Polsce, że to nie tylko Wybrzeże, nie tylko stocznia, ale to tak naprawdę setki zakładów pracy w całej Polsce” – mówił dr Filip Musiał.

„Opór antykomunistyczny na Podhalu zaczął się tuż po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną i trwał przez cały PRL” – dodał. 

Starosta Tatrzański Piotr Bąk przypomniał, że kilka dni temu zmarł Jerzy Zacharko, który współtworzył zakopiańską „Solidarność”. Wyjaśniał także, że z zakopiańskim Placem Niepodległości związane są od ponad stu lat ważne wydarzenie w dziejach Polski.

„W 1918 roku tu zaczęła się Wolna Polska, bo tutaj w ówczesnej Galicji, zrzucono dwugłowego orła, a prezydent Rzeczpospolitej Zakopiańskiej Stefan Żeromski odebrał przysięgę od służb, wojsk i samorządu gminnego. Tu jest też Pomnik Nieznanego Żołnierza. Przy tym placu mieściła się też siedziba >>Solidarności<< i komitetu obywatelskiego” – przypomniał starosta.

Obecna na uroczystości jedna z liderek zakopiańskiej „Solidarności” Janina Gościej wspomniała, że lata 80-te i powstanie „Solidarności”, były „czasem wyjątkowym w doświadczeniu pokoleniowym”.

„Powiedziałabym, że był to czas nie tylko najważniejszy, ale i najpiękniejszy i jednocześnie niesłychanie trudny, bo przecież wszyscy mieliśmy rodziny, obowiązki i trzeba było w pewnym momencie podjąć trudną decyzję co wybrać, co postawić na pierwszym miejscu. Już nieważne były konsekwencje, bo nie wiedzieliśmy, kiedy ten ustrój pęknie. Nadziei, że będzie zmiana było sporo, ale ta zmiana była w dalekiej perspektywie” – wspominała Janina Gościej.

Liderka zakopiańskiej „Solidarności” zaznaczyła, że „Zakopane spisało się świetnie”.

„Mieliśmy olbrzymie środowisko solidarnościowe, liczne komisje właściwie w każdym zakładzie pracy i mieliśmy świetnych, zdecydowanych i odważnych ludzi” – wspominała.

Ekspozycja „TU rodziła się >>Solidarność<<” stanęła równocześnie w 17 miejscowościach kraju. Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej. Na panelach zamieszczono teksty w językach polskim i angielskim.

Więcej informacji można znaleźć na stronie [Instytutu Pamięci Narodowej].

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl