fot. PAP/Leszek Szymański

B. Wróblewski: Będę apelował do marszałka T. Grodzkiego oraz senatorów wszystkich klubów o spotkanie

Będę apelował do marszałka Senatu, Tomasza Grodzkiego, a także do senatorów wszystkich klubów o spotkanie – zapowiedział powołany na Rzecznika Praw Obywatelskich poseł Bartłomiej Wróblewski podczas konferencji prasowej w Sejmie. Wróblewski podkreślił, że trzeba przełamać wielomiesięczny pat związany z wyborem nowego Rzecznika.

W głosowaniu w czwartek Sejm wybrał posła PiS oraz prawnika, Bartłomieja Wróblewskiego, na stanowisko RPO. W głosowaniu przepadły kandydatury  mec. Sławomira Patyry i działacza społecznego Piotra Ikonowicza.

Aby Bartłomiej Wróblewski mógł objąć urząd Rzecznika, jego kandydaturę musi zaakceptować Senat. Izba na decyzję ma 30 dni od momentu głosowania w Sejmie.

Kandydat deklaruje, że spróbuje przekonać do poparcia go także senatorów opozycji. Chce rozmawiać z marszałkiem izby oraz przedstawicielami wszystkich klubów.

W najbliższych dniach skieruję oficjalne pismo do marszałka Senatu, Tomasza Grodzkiego, z prośbą o spotkanie. Podobne pisma skieruję do wszystkich klubów i kół senackich. W kolejnych tygodniach będę starał się spotkać z możliwie wieloma senatorami. Zależy mi na dialogu. Będę starał się zwrócić uwagę wszystkich senatorów, że w interesie Polski jest zrzucenie politycznych pancerzy. Trzeba przełamać pat związany z wielomiesięcznymi trudnościami w osiągnięciu porozumienia – mówi Bartłomiej Wróblewski.

Najbliższe posiedzenie Senatu jest planowane na 12 maja i to najprawdopodobniej wtedy izba zagłosuje w sprawie RPO.

Obecnie większość w Senacie ma opozycyjny tzw. pakt senacki, jednak niewykluczone, że kandydata PiS poprze któryś z senatorów niezależnych lub senator PSL Jan Filip Libicki.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj