fot. pl.wikipedia.org

[TYLKO U NAS] Dr B. Wróblewski: opozycja będzie miała wystarczającą ilość miejsc w KRS

Opozycja będzie miała wystarczający udział aby pełnić funkcję kontrolną – powiedział poseł dr Bartłomiej Wróblewski, odnosząc się do kompromisu, który został wypracowany w sprawie m.in. wyboru członków KRS-u.

Przedstawiciele kancelarii prezydenta i PiS-u porozumieli się pod koniec ubiegłego tygodnia co do kształtu ustaw reformujących SN oraz KRS. Rozmowy na poziomie eksperckim trwały kilkadziesiąt godzin. Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu prezydenckimi projektami zajmie się Sejm.

W myśl uzgodnionych propozycji wpływ na wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa będą miały wszystkie partie zasiadające w parlamencie.

 – To jest dobra decyzja. W pewnym sensie ona była bezsporna od samego początku, aby opozycja miała możliwość wskazać w wiążący sposób pewną część członków KRS-u. Dyskusja dotyczyła tylko kwestii, ilu ma to być członków. Rozwiązanie, które zostało przyjęte, jest rozwiązaniem racjonalnym. Opozycja wskaże sześciu z piętnastu członków, czyli będzie miała znaczący udział, wystarczający do tego, aby pełnić rolę kontrolną, jaka jest przypisana opozycji. Jednocześnie większość będzie miała koalicja rządząca – wskazał Bartłomiej Wróblewski.

Poseł Bartłomiej Wróblewski dodał, że prace parlamentarned na projektami ustaw o SN i KRS mogą zakończyć się do końca roku. Zaznaczył jednak, że to nie koniec reformy wymiaru sprawiedliwości. Przed posłami również prace nad zmianami w procedurze karnej, cywilnej i Krajowym Rejestrze Sądowym. Na końcu pozostaje jeszcze etap ich wdrażania.

RIRM

 

drukuj