[TYLKO U NAS] Pos. B. Wróblewski: W najbliższym czasie możemy poznać orzeczenie TK dot. aborcji eugenicznej
Na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dot. aborcji eugenicznej czekają przede wszystkim miliony Polaków, którzy są za pełną ochroną życia. Mam nadzieję, że niebawem TK postawi kropkę w tej sprawie – powiedział w poniedziałkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.
27 października 2017 r. grupa 107 posłów z różnych opcji politycznych złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej. Prezes TK Julia Przyłębska mówiła jeszcze w zeszłym roku, że rozwiązanie sprawy jest kwestią miesięcy, jednak niebawem minie rok od złożenia skargi, a stanowiska TK nadal nie ma. Poseł Bartłomiej Wróblewski zaznaczył, że na orzeczenie czekają miliony Polaków.
– Na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego czekają politycy różnych opcji, bo jest to szersza inicjatywa niż tylko Prawa i Sprawiedliwości. Ale przede wszystkim na to orzeczenie czekają miliony Polaków, którzy są za pełną ochroną życia. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się postawienia kropki w tej sprawie – mówił konstytucjonalista.
To, że dzieci chore i niepełnosprawne mogą być w Polsce abortowane, czyli zabijane – jest jednym z największych zaniedbań prawnych, konstytucyjnych, które mamy od wielu lat – dodał.
– We wniosku do Trybunału Konstytucyjnego wskazujemy, że takie przepisy są niezgodne z prawem do życia, godnością człowieka, a także naruszają zasadę równości, ponieważ dyskryminują dzieci chore i niepełnosprawne – podkreślił gość Radia Maryja.
W momencie, w którym Trybunał Konstytucyjny uznałby przepisy zezwalające na aborcję eugeniczną za niekonstytucyjne, nie byłoby już potrzeby pracy podkomisji – wskazał poseł PiS, odnosząc się do ciągłego opóźnienia rozpatrzenia przez podkomisję projektu „Zatrzymaj aborcję”.
– Po orzeczeniu Trybunału ten przepis byłby uznany za niekonstytucyjny i usunięty z systemu prawa. Orzeczenie TK ma taką samą konsekwencję, jak uchwalenie ustawy przez Sejm. Różnica jest jednak taka, że ustawę zawsze można zmienić, natomiast orzeczenia TK uchylić nie można. Chyba, że zmieni się konstytucję – powiedział polityk.
Całość rozmowy z posłem Bartłomiejem Wróblewskim w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj]
RIRM