fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: B. Wróblewski jest osobą kompetentną i dającą podstawy, żeby uznać, że będzie bardzo dobrym Rzecznikiem Praw Obywatelskich

„Bartłomiej Wróblewski jest osobą kompetentną i dającą podstawy, żeby uznać, że będzie bardzo dobrym Rzecznikiem Praw Obywatelskich, ponieważ jego działalność na forum parlamentu pokazuje jego skuteczność i pracowitość” – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, politolog i historyk, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Dr Krzysztof Kawęcki odniósł się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest jednoznaczne. Zgodnie z konstytucją kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich trwa 5 lat, więc kadencja Adama Bodnara upłynęła 9 września 2020 roku. Stąd decyzja TK nie mogła być inna – TK uchylił przepisy, na podstawie których Adam Bodnar pełnił obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich. Jesteśmy po orzeczeniu i mamy jasna sytuację – podkreślił.

Po orzeczeniu TK ws. kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich mamy do czynienia z dwiema sytuacjami politycznymi – czy wyrok był konstytucyjny, czy nie był konstytucyjny.

– Jest to bardzo charakterystyczne dla stylu przekazu ze strony opozycji, która na ulicach często posługuje się hasłem „konstytucja”, nie respektując jednoznacznych jej zapisów, a teraz orzeczenia TK, który z definicji jest zobowiązany do rozstrzygania ewentualnych sporów – zwrócił uwagę politolog.

Gość „Aktualności dnia” wskazał, że nierespektowanie orzeczeń TK mogłoby doprowadzić do anarchii społeczno-politycznej.

– W przypadku nierespektowania orzeczeń instytucji TK mielibyśmy do czynienia z sytuacją totalnej anarchii, ale być może właśnie o to chodzi, żeby doszło do takiej sytuacji. Rzecznik Praw Obywatelskich swoimi wypowiedziami, tuż po orzeczeniu TK, kwestionuje i stawia się ponad TK i na swój sposób interpretuje konstytucję. Poza tym okazuje się, że nie przyjmuje do wiadomości wyroku TK – zauważył historyk.

Adam Bondar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, zapowiada, że będzie aktywnym uczestnikiem życia publicznego w różnych obszarach.

Nie mam wątpliwości, że będzie dalej realizował swoją działalność polityczną. Już nie jako Rzecznik Praw Obywatelskich, ale określoną działalność polityczną. Wynika to z tego, że w przeszłości nie było tak upolitycznionego biura RPO i tak upolitycznionego RPO, jak Adam Bodnar. Wprowadził on działania RPO do działań politycznych, ale też bardzo jednostronnych, wspierania określonych tendencji w różnych obszarach – przypomniał dr Krzysztof Kawęcki.

Politolog dodał, że Adam Bodnar wiele razy wyrażał swój skrajnie lewicowy światopogląd.

– Powiedziałbym, że to była nie tylko działalność antyrządowa, sabotowanie różnych działań, ale ta działalność dotyczyła również kwestii światopoglądowych. Adam Bodnar jednoznacznie wyrażał swoje stanowisko skrajnie lewicowe. Potwierdzeniem tego jest fakt, że w trakcie swojej kadencji został laureatem kilkunastu nagród różnych stowarzyszeń i fundacji skrajnie lewicowych. (…) – podkreślił.

Dr Krzysztof Kawęcki zwrócił uwagę, że w przypadku aktywnego uczestnictwa Adama Bodnara w polityce, może on stać się „rzecznikiem Unii Europejskiej”.

– Działalność polityczna Adama Bodnara będzie w duchu realizacji skrajnie lewicowych postulatów, które godzą w porządek prawny, który w Polsce obowiązuje. Będzie kolejnym rzecznikiem tzw. oczekiwań unijnych decydentów i Unii Europejskiej – zauważył.

Sejm wybrał posła Bartłomieja Wróblewskiego na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Ostateczna decyzja będzie należała do Senatu.

– Nowe okoliczności mogą mieć wpływ na wybór Bartłomieja Wróblewskiego. To znaczy, że być może dojdzie do pewnej refleksji jeśli chodzi o pozycję, bo alternatywą jest wskazanie komisarza pełniącego funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich – osoby niepochodzącej z wyboru przez parlament. Zatem w interesie opozycji wydaje się być lepsze to, żeby Bartłomiej Wróblewski został wybrany – powiedział gość Radia Maryja.

Dr Krzysztof Kawęcki obawia się, że senatorowie będą postulować, że w Polsce nie przestrzega się praworządności, rozpatrując wybór posła Bartłomieja Wróblewskiego na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Uzurpatorski będzie obecny RPO, jeśli będzie kontestował te decyzje. Myślę, że są dwie możliwości. Po pierwsze, na pewno potrzebna jest nowelizacja ustawy o RPO, dlatego że zgodnie z jednym z artykułów tej ustawy, dotychczasowy Rzecznik Praw Obywatelskich pełni swoje obwiązki do czasu wyboru nowego. Gdyby miało dojść do nowelizacji, to na pewno ze strony opozycji będzie obstrukcja. (…) Obawiam się, że jest to możliwy scenariusz, z którym spotkamy się w Senacie, który uniemożliwi wybór posła Bartłomieja Wróblewskiego. (…) Obawiam się, że senatorowie przyjmą scenariusz, że mamy do czynienia z zamachem na praworządność – ocenił politolog.

Zdaniem historyka, Bartłomiej Wróblewski jest dobrym kandydatem na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Bartłomiej Wróblewski jest osobą kompetentną i dającą podstawy, żeby uznać, że będzie bardzo dobrym Rzecznikiem Praw Obywatelskich, ponieważ jego działalność na forum parlamentu pokazuje jego skuteczność i pracowitość. W swoich wypowiedziach przedstawia inną wizję RPO, który będzie bronił jednostki, także polskiej wsi, a nie będzie przedstawicielem ideologii – akcentował dr Krzysztof Kawęcki.

Całą rozmowę z  dr. Krzysztofem Kawęckim w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl