fot. PAP/Jacek Turczyk

Rzecznik Praw Obywatelskich próbował manipulować danymi? Policja odpowiedziała

Policja nie odnotowuje w ostatnim czasie wzrostu przestępstw popełnianych z nienawiści – zapewnia Komenda Główna Policji. To odpowiedź na dane opublikowane przez rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. Rzecznik stwierdził, że w minionym roku trzykrotnie wzrosła liczba przestępstw z nienawiści wobec muzułmanów i Arabów.

Ostatnio RPO Adam Bodnar opublikował ranking największych zagrożeń z perspektywy przestrzegania praw człowieka i obywatela w Polsce w 2016 r. Rzecznik wymienił m.in. ,,niedostateczną reakcję państwa na przypadki dyskryminacji i wzrastającą liczbę przestępstw motywowanych uprzedzeniami”. Stwierdził, że trzykrotnie wzrosła liczba przestępstw z nienawiści wobec muzułmanów i Arabów. Do rankingu tego odniósł się szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

– To zjawisko jest niepokojące za naszymi zachodnimi granicami w Niemczech, we Francji i tam rzeczywiście mamy do czynienia z tego typu problemami, ale te problemy są konsekwencją prowadzenia wieloletniej polityki multi-kulti, konsekwencją poprawności politycznej, otwarcia granic Niemiec, czy Francji na napływ emigrantów z Bliskiego Wschodu, czy z Afryki Północnej. We Francji, warto to przypomnieć, wciąż jest stan wyjątkowy związany z zamachami terrorystycznymi w wyniku, których zginęły niewinne osoby, dlatego że terroryści muzułmańscy dopuścili się tych zamachów – zaznaczył Mariusz Błaszczaka, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Dane policji pokazują jednak, że Bondar próbował manipulować danymi dot. przestępstw z nienawiści.

W 2016 roku wszczęto ponad 717 tysięcy postępowań. Z nienawiści popełniono 765  przestępstw – co stanowi 0,1 procent ogółu. To także o trzy przypadki mniej niż w 2015 roku.

To jest kolejny dowód tego, że rzecznik Bodnar jest bardzo mocno zaangażowany politycznie, że nie kryje swoich poglądów skrajnie lewicowych, żeby nie powiedzieć lewackich – dodał minister spraw wewnętrznych i administracji.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj