Dr J. Jarząbek: stan wyjątkowy w Turcji to próba zwiększenia bezpieczeństwa w kraju

Przedłużenie stanu wyjątkowego w Turcji jest próbą zwiększenia bezpieczeństwa w kraju – powiedział dr Jarosław Jarząbek z Zakładu Badań Wschodnich na Uniwersytecie Wrocławskim.

Wczoraj turecki parlament zatwierdził przedłużenie o kolejne trzy miesiące stanu wyjątkowego, wprowadzonego w lipcu ubiegłego roku po nieudanej próbie puczu wojskowego.

Podczas debaty wicepremier i rzecznik prasowy rządu Numan Kurtulmus uzasadnił wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego zagrożeniem ze strony terrorystów, wskazując na serię zamachów, w tym na ostatni atak w Stambule. W jego wyniku zginęło 39 osób.

Stan wyjątkowy daje władzom tureckim duże możliwości w ściganiu i zwalczaniu grup terrorystycznych – podkreśla dr Jarosław Jarząbek

To jest dla Turcji o tyle ważne, że po tych czystkach, które władze tureckie przeprowadziły po nieudanej próbie puczu, tureckie siły bezpieczeństwa są mocno osłabione i nie są tak skuteczne w walce z terroryzmem, jak były wcześniej. W związku z tym wszelkie czynniki, które mogłyby pomóc władzom tureckim, są przez nie wykorzystywane. Przedłużenie stanu wyjątkowego jest właśnie próbą zwiększenia możliwości tureckich władz w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w kraju – wskazuje dr Jarząbek.

Stan wyjątkowy został wprowadzony w Turcji 21 lipca pierwotnie na 90 dni. W poniedziałek wicepremier Numan Kurtulmus oświadczył, że potrwa on tak długo, jak będzie to konieczne.

RIRM

drukuj