P. Siekański: Spotkanie Putina i Erdogana nie będzie przełomem

Spotkanie prezydentów Rosji i Turcji nie będzie przełomem w relacjach dwustronnych – powiedział politolog Piotr Siekański. Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan spotkali się w Petersburgu, gdzie przypieczętowali polepszenie stosunków po miesiącach chłodu.

Prezydenci rozmawiali nt. gazociągu Turecki Potok, budowy elektrowni atomowej w Turcji oraz przywróceniu czarterowych wyjazdów rosyjskich turystów do Turcji. Erdogan uznał spotkanie w Petersburgu  jako korzystne.

Rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego, możliwe że pod koniec roku zostanie wznowiony import tureckiej żywności z Turcji do Rosji.

Politolog Piotr Siekański mówi, że podobne rozmowy miały już miejsce jednak nie przynosiły wymiernych korzyści;

– Wizyta na pewno nie będzie jednak przełomowa jeśli chodzi o długofalowe relacje, bo jeśli pamiętamy jeszcze rok temu na szczycie państw G20 obaj panowie spotkali się, wymienili uściski. Zapewniali, że będą to rozmowy, które przyniosą nowe otwarcie w stosunkach rosyjsko – tureckich. Jak czas pokazał, nic takiego się nie wydarzyło, dlatego też długofalowo nie przykładałbym tak dużej wagi do tego spotkania- powiedział politolog Piotr Siekański.

Relacje obu krajów uległy ochłodzeniu po tym jak  w listopadzie zeszłego roku lotnictwo Turcji  zestrzeliło rosyjski bombowiec nad granicą turecko-syryjską.

Prezydenci zapowiedzieli, że normalizacja stosunków będzie stopniowa, a znoszenie sankcji wobec Turcji stopniowe.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl