Francja zaoferowała mediację w konflikcie w północnej Syrii

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaoferował mediację w konflikcie między Turcją i zdominowanymi przez Kurdów Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF) – poinformował urząd prezydencki.

Macron przyjął w Pałacu Elizejskim delegację Syryjskich Sił Demokratycznych i zapewnił ją „o poparciu Francji i społeczności międzynarodowej” dla dialogu między SDF i Turcją i stabilizacji sytuacji w północnej Syrii.

W opublikowanym komunikacie wyrażono uznanie dla roli odegranej przez SDF w walce z ekstremistami z tzw. Państwa Islamskiego.

W skład delegacji wchodzili przedstawiciele kurdyjskiej milicji YPG, którą zwalcza Turcja uważając ją za przedłużenie Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). PKK działa również na terenie Turcji i uważana jest przez Ankarę za organizację terrorystyczną.

Wojska tureckie przekroczyły niedawno granicę z Syrią i rozpoczęły walkę z bojownikami YPG.

Po spotkaniu z Macronem członek YPG Chaled Eissa oświadczył, że Macron miał obiecać wysłanie wojsk francuskich do północnej Syrii w celu wsparcia walki z ISIS. Pałac Elizejski odmówił ustosunkowania się do tej wypowiedzi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl