Autorstwa Адміністрація Президента України, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84298249

Prezydent W. Zełenski apeluje o większe poparcie Ukrainy w sporze z Rosją oraz o przyjęcie do NATO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z wizytą we Francji. Ukraina zaapelowała do Europy o większe poparcie w sporze z Rosją, w tym o przyjęcie jej do NATO.

Sytuacja na wschodzie Ukrainy cały czas jest niespokojna. W ostatnich dwóch tygodniach odnotowano najwięcej naruszeń rozejmu od początku roku. Minionej doby separatyści w Donbasie siedem razy naruszyli rozejm, w tym przy użyciu broni, której zakazują umowy mińskie. Obecne rosyjskie posunięcia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenia jako prowokacje.

–  Sytuacja w regionie Donbasu jest pod kontrolą. Istnieją wyzwania, ale jesteśmy gotowi na nie odpowiedzieć. Armia jest gotowa i to jest najważniejsze – podkreślił prezydent Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy spotkał się w piątek w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Politycy odbyli telekonferencję z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Rozmawiali o konflikcie we wschodnim regionie Donbasu. Ukraina zaapelowała do Europy o większe poparcie w sporze z Rosją, w tym o przyjęcie jej do NATO.

„Polityka europejska wobec Ukrainy powinna być stuprocentowo jasna. Jeśli Unia Europejska i prezydent Francji naprawdę traktują nas jak członków rodziny europejskiej, to powinni działać konsekwentnie. Przyszedł czas podejmowania decyzji” – zaznaczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Zełenski oświadczył, że Ukraina nie odda ani centymetra ziemi Donbasu, niezależnie od ceny, jaką trzeba będzie za to zapłacić. Rosja od przyszłego tygodnia do października zamknie część Morza Czarnego dla żeglugi okrętów wojennych i statków innych państw. Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy wyraziło protest wobec tej decyzji i zaapelowało do Moskwy o jej cofnięcie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl