P. Poroszenko wezwał Rosję do przerwania agresywnych działań w Donbasie

Podczas telekonferencji przywódców „normandzkiej czwórki” (Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy) prezydent Petro Poroszenko wezwał dziś Rosję do „bezzwłocznego przerwania agresywnych działań” w Donbasie – podały służby prasowe ukraińskiego prezydenta.

Według Poroszenki ostatnie dni w bieżącym miesiącu należały do „najbardziej krwawych” w 2017 roku w konflikcie na wschodzie Ukrainy. Prezydent Ukrainy wezwał również Rosję, by przerwała „dostawy broni na okupowane terytoria” – głosi komunikat.

Przekazano w nim, że podczas telekonferencji prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Rosji Władimir Putin i Poroszenko wysłuchali raportu szefów specjalnej misji OBWE w Donbasie: Ertugrula Apakana i Alexandra Huga. Przywódcy uzgodnili kontynuowanie prac nad „mapą drogową” wdrożenia porozumień mińskich.

Poroszenko podkreślił w trakcie rozmowy, że Kijów nalega na uwolnienie „wszystkich zakładników, w tym tych, którzy są bezprawnie przetrzymywani na terytorium Rosji”. Wymienił nazwiska reżysera Ołeha Sencowa, skazanego w Rosji na 20 lat kolonii karnej za zarzucane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych oraz dziennikarza Romana Suszczenki, oskarżonego o szpiegostwo.

Rozmowa przywódców w tzw. formacie normandzkim, jak określane są kontakty czterech państw ws. uregulowania konfliktu w Donbasie, trwała około dwóch godzin.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl