fot. twitter.com

ABW wystąpiła o wpisanie Rosjanina na listę osób niepożądanych w Polsce

Jeszcze przed obchodami Święta Niepodległości 11 listopada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wystąpiła o wpisanie Rosjanina Konstantina B. na listę osób niepożądanych w Polsce – przekazał w środę rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

ABW oceniła, że zawodowy rosyjski kulturysta Konstantin B. „Truvor” jest neonazistą. Z jej materiałów wynika, że kulturysta – mistrz Rosji, mistrz Europy Wschodniej 2008, brązowy medalistą turnieju Mister Universe 2008 i wicemistrz świata juniorów w 2009 jest liderem organizacji neonazistów i ekstremistów „Grupy Dziadka Mroza”.

Z ustaleń ABW wynika, że grupa działa w sposób typowy dla zorganizowanych grup przestępczych, a swoją postawę i silne powiązania z ruchem neonazistowskim B. podkreśla tatuażami między innymi ze swastyką.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych powiedział w środę, że według ABW Rosjanin utrzymuje kontakty m.in. z ruchami neonazistowskimi w Polsce i stara się promować ruch neonazistowski na terenie Unii Europejskiej.

„Według ustaleń ABW planował także wykorzystanie środowisk neonazistowskich w Polsce na rzecz niezgodnych z prawem działań, które miały być realizowane w naszym kraju” – powiedział Stanisław Żaryn.

Podał, że te wszystkie informacje były podstawą dla szefa ABW do wystąpienia do szefa Urzędu ds. Cudzoziemców z wnioskiem o umieszczenie B. w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski jest niepożądany.

„W ocenie Agencji, nieskrępowana obecność Rosjanina na terytorium RP niesie ze sobą zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także godzi w interes RP, w tym międzynarodowy wizerunek państwa” – zaznaczył Stanisław Żaryn.

Informację o tym, że Rosjanin trafił na listę osób niepożądanych na terytorium RP jako pierwsze podało w środę radio RMF FM.

PAP

drukuj