fot. PAP/Leszek Szymański

PiS chce zmiany w konstytucji, która gwarantowałaby prywatność i ochronę środków obywateli w PPK i IKE

Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić konstytucję tak, aby gwarantowała ona prywatność i ochronę środków obywateli zgromadzonych w Pracowniczych Planach Kapitałowych i Indywidualnych Kontach Emerytalnych.

O taką zmianę zwrócił się do parlamentarzystów w expose premier Mateusz Morawiecki. Przedstawiciele PiS podkreślają, że pokazuje to determinację do tego, by rzeczywiście były to fundusze, którymi będą mogli dysponować Polacy.

Wpisanie PPK do ustawy zasadniczej miałoby służyć podwyższeniu zaufania Polaków do tego programu – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

– Żeby podwyższyć poziom zaufania obywateli do tego nowego instrumentu emerytalnego, chcielibyśmy, aby ten element był wpisany do konstytucji. Będziemy apelować do wszystkich partii politycznych w polskim parlamencie, aby ten przepis wpisać do konstytucji i w najbliższym czasie taki projekt zmian w konstytucji przedstawimy – tłumaczył Piotr Müller.

Tymczasem posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego-Kukiz’15 i Konfederacji sceptycznie odnoszą się do tej propozycji. Lider PO Grzegorz Schetyna nazywa ją ,,jakimś żartem”, a wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska mówi, że boi się takich rozwiązań.

Lewica zapowiada, że nigdy się na nią nie zgodzi. Krytycznie o pomyśle mówi też PSL-Kukiz’15 i Konfederacja. W ocenie posła Jakuba Kuleszy, przedstawiciela tego drugiego ugrupowania, zmiana nie da stuprocentowej gwarancji ochrony środków obywateli.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl