fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Ks. kard. Dziwisz: Jan Paweł II – osoba, która nadal inspiruje

Chcemy utrwalać pamięć o Janie Pawle II – wyjątkowej osobie, która nadal przemawia, inspiruje, stanowi punkt odniesienia dla wielu ludzi na całym świecie – mówił metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz w czasie konsekracji kościoła pw. św. Jana Pawła II.

„Konsekracja kościoła to szczególny akt, wieńczący lata planowania, budowy, wyposażania i upiększania świątyni. Staje się ona domem Bożym, przestrzenią oddaną Bogu na własność, ale także przestrzenią dla wspólnoty uczniów Jezusa, która tutaj gromadzi się na modlitwę i sprawowanie Eucharystii. Tutaj ziemia spotyka się z niebem. Tutaj doczesność spotyka się z wiecznością. Tutaj człowiek spotyka się ze swoim Stwórcą i Zbawicielem” – mówił podczas kazania ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Poświęcony kościół – mówił kardynał – ma być miejscem szczególnej pamięci o Janie Pawle II.

„To miejsce jest związane z ważnym etapem życia Karola Wojtyły, jego ciężkiej pracy w zakładach Solvay w czasie wojny. Chcemy utrwalać pamięć o jego wyjątkowej osobie, która nadal przemawia, inspiruje, stanowi punkt odniesienia dla wielu ludzi na całym świecie” – zaznaczył ks. kard. Dziwisz.

Sanktuarium św. Jana Pawła II jest częścią Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, zlokalizowanego na terenie po dawnych zakładach sodowych „Solvay”, w których podczas okupacji niemieckiej pracował młody Wojtyła. Uroczystość odbywa się w 38. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Bierze w niej udział premier Beata Szydło.

PAP/RIRM

drukuj