fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz TChr: Święty Jan Paweł II jednoznacznie mówił o wartości, świętości ludzkiego życia

Sprzeciwiał się całym sobą, współczesnej cywilizacji śmierci, antycywilizacji, antykulturze, która niszczy nasz świat. Nie można podważyć w sposób intelektualny jego doktryny, nie można wykazać tu błędu, jakiejkolwiek niekonsekwencji. Próbuje się na zasadzie zakłamanych insynuacji podważyć jego autorytet – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, bioetyk, wykładowca akademicki, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Obecnie coraz częściej mówi się o kryzysie autorytetów. Widzimy to na przykładzie św. Jana Pawła II, którego wiele środowisk stara się zdyskredytować.

Święty Jan Paweł II bronił piękna, czystości i miłości. (…) W sposób szczególny bronił miłości i odpowiedzialności małżeńskiej. Dzisiaj słowo miłość jest wykreślane z języka współczesnej cywilizacji i jest zastępowane słowem seks. Człowiek zredukowany do wymiaru seksu, libido, staje się człowiekiem podatnym na manipulację, w ten sposób można zarządzać całymi społecznościami. Myśl św. Jana Pawła stała na przeszkodzie temu. Dzisiaj żyjemy w dobie, w której usiłuje się dokonać w duchu neomaltuzjańskim zatrzymania przyrostu naturalnego na świecie, dokonać wręcz depopulacji, cofnięcia ludzkości o zredukowanie o parę miliardów. Wystarczy się wsłuchać czy wczytać w programy tych wszystkich, którzy bronią nas przed zmianami klimatycznymi, a w gruncie rzeczy dążą do tego, aby kierując się różnymi racjami i metodami doprowadzić do zredukowania liczby ludności do około 2 mld ludzi z tych 8 mld, które w tej chwili mamy – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Święty Jan Paweł II mówił wyraźnie, że przyszłość świata idzie przez rodzinę.

Święty Jan Paweł II jednoznacznie mówił o wartości, świętości ludzkiego życia, o prawie każdego człowieka do życia. (…) Sprzeciwiał się całym sobą, współczesnej cywilizacji śmierci, antycywilizacji, antykulturze, która niszczy nasz świat. Nie można podważyć w sposób intelektualny jego doktryny, nie można wykazać tu błędu, jakiejkolwiek niekonsekwencji. Próbuje się na zasadzie zakłamanych insynuacji podważyć jego autorytet. Wtedy tracą na mocy słowa, nauczanie, prawda. To jest atak na osobę, ale w gruncie rzeczy atak na nauczanie św. Jana Pawła II, które chroni naszą cywilizację przed zagładą – zauważył duchowny.

Mamy wyraźne dowody na to, że kiedy w latach 80. pojawiły się pierwsze realne informacje o nadużyciach seksualnych na terenie Stanów Zjednoczonych i krajów anglosaskich, wówczas św. Jan Paweł II natychmiast zareagował – przypomniał gość audycji „Aktualności dnia”.

Zareagował poprzez wystosowanie stosowanych listów, wizytę i wizytację księży biskupów amerykańskich. Wystosował konkretne zalecenia, kontrolował je. W skali Kościoła powszechnego warto przypomnieć te dwa dokumenty fundamentalnie ważne, o których księża biskupi wspominają. Pierwszy to Katechizm Kościoła Katolickiego, który w sposób jednoznaczny, doktrynalny, określił zło moralne tych nadużyć seksualnych, wskazując, że to jest przede wszystkim krzywdzenie osób i sianie zgorszenia. Drugi dokument to Kodeks Prawa Kanonicznego, w którym te czyny zostały obciążone adekwatnymi karami w stosunku do osób duchownych łącznie z karą najcięższą, jaką jest wydalenie ze stanu kapłańskiego – zaznaczył kapłan.

Trudno stwierdzić, że św. Jan Paweł II nie reagował, że milczał czy przymykał oczy na to, co się dzieje. To jest konfrontacja pewnych insynuacji i faktów –  powiedział gość Radia Maryja.

Święty Jan Paweł II zwracał uwagę na to, żeby tego zła nie traktować na zasadzie sensacji. To ważna myśl, która wskazuje na to, że traktujemy to zło rzeczywiście jako dramat, tragedię, misterium nieprawności, ale to ma swoje konsekwencje. My musimy zwalczać ten grzech w każdej jego postaci, a nie cynicznie czy z hipokryzją traktować sytuację tak, jak robią to niektóre media, które z jednej strony rzekomo zwalczają grzech nadużyć seksualnych w Kościele, ale jednocześnie promują dokładnie te same nadużycia seksualne w przestrzeni ogólnej i publicznej. Więc nie czyńmy z tego zła sensacji, tylko traktujmy to zło jako rzeczywistość, z którą należy konsekwentnie walczyć, a jednocześnie wspierać ofiary tego zła – wskazał ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Całą rozmowę z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl