twitter.com/wjakobik

[TYLKO U NAS] Red. W. Jakóbik: Każdy, kto chce kupić rosyjską ropę, zastanowi się dwa razy, czy nie spadną na niego sankcje

We wtorek pojawiła się informacja o tym, że nawet chińscy kupcy wolą poczekać z zamawianiem kolejnej ropy rosyjskiej na grudzień w oczekiwaniu na efektywność i to, co będzie się działo dalej. Każdy, kto chce kupić rosyjską ropę, zastanowi się dwa razy, czy nie spadną na niego sankcje – powiedział red. Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Plany budowy elektrowni atomowej w Polsce stają się coraz mniej pewne. Pojawiają się głosy z Brukseli, które wskazują, że mogą nam przeszkodzić w przedsięwzięciu. Chodzi o względy formalne.

– Prawo zamówień publicznych wymuszałoby przy takiej inwestycji przetarg. To znaczy przejrzysty proces, w wyniku którego jest wybierany partner, który oferuje najlepszą możliwą opcję. Widać było od początku projektu, że Polacy preferują Amerykanów i niektóre dokumenty były pisane tak, że wskazywały na technologię amerykańską, ale to nie znaczy jeszcze, że Komisja na pewno będzie miała zastrzeżenia. One mogą się pojawić i być też do przezwyciężenia, natomiast niekoniecznie. Budowa atomu to przedsięwzięcie o wadze szczególnej – wskazał red. Wojciech Jakóbik.

5 grudnia – za dwa tygodnie – ma wejść w życie embargo. Dotyczy ono rosyjskiej ropy dostarczanej tankowcami, ale nie obejmuje ropy dostarczanej przez ropociągi.

– Embargo nie jest szczelne, natomiast powoduje, że ropa rosyjska staje się trędowata. Dziś pojawiła się informacja o tym, że nawet chińscy kupcy wolą poczekać z zamawianiem kolejnej ropy rosyjskiej na grudzień w oczekiwaniu na efektywność i to, co będzie się działo dalej. Każdy, kto chce kupić rosyjską ropę, zastanowi się dwa razy, czy nie spadną na niego sankcje – zwrócił uwagę redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

Z jednej strony istnieje możliwość, że Rosja wstrzyma dostawy ropy, a z drugiej strony OPEC deklaruje, że nie zwiększy jej wydobycia.

– Nadchodzi kryzys gospodarczy, który został zaindukowany przez kryzys energetyczny. Może się okazać, że ceny nie będą mocno rosnąć, bo zatrze się motor napędowy, popęd na ropę, jak na przykład Chiny, które wprowadzają nowe restrykcje covidowe, które mają problemy gospodarcze, nie rozwijają się tak szybko. Cały świat ma złe dane gospodarcze z USA, Niemiec, Polski i popyt może być mniejszy od oczekiwań, a ceny nie będą tak wysokie – zaznaczył.

Rosja aktualnie nie jest wiarygodnym i godnym zaufania krajem, z którym można by robić interesy. Coraz więcej państw rezygnuje ze współpracy.

– Rosja straciła już prawie cały rynek gazowy w Europie, może stracić rynek ropy, a razem z przychodami z węglowodorów może stracić ład społeczny, który był finansowany petrodolarami – podkreślił gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z red. Wojciechem Jakóbikiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl