fot. twitter.com/MSZ_RP

M. Magierowski: Celem ustawy o IPN nie jest ograniczenie badań naukowych

Celem nowej ustawy nie jest to, by ograniczyć badania historyczne bądź zaprzeczyć współudziałowi niektórych polskich obywateli w Holokauście. Chodzi o zwalczanie historycznych wypaczeń – oświadczył w poniedziałek w Rzymie wiceszef MSZ Marek Magierowski w czasie konferencji OBWE na temat walki z antysemityzmem.

Dodał następnie, że „naród polski nie był odpowiedzialny za Holokaust”.

„To niemieccy najeźdźcy sprowadzili to nieszczęście na lud żydowski” – podkreślił.

„Nigdy nie zapomnimy cierpienia europejskich Żydów, ale naszym najwyższym obowiązkiem jest także obrona naszego dobrego imienia” – zadeklarował Marek Magierowski w czasie obrad w siedzibie włoskiego MSZ.

Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, zgodnie z którą każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

PAP/RIRM

drukuj