M. Magierowski: Celem ustawy o IPN nie jest ograniczenie badań naukowych

Celem nowej ustawy nie jest to, by ograniczyć badania historyczne bądź zaprzeczyć współudziałowi niektórych polskich obywateli w Holokauście. Chodzi o zwalczanie historycznych wypaczeń – oświadczył w poniedziałek w Rzymie wiceszef MSZ Marek Magierowski w czasie konferencji OBWE na temat walki z antysemityzmem.

Dodał następnie, że „naród polski nie był odpowiedzialny za Holokaust”.

„To niemieccy najeźdźcy sprowadzili to nieszczęście na lud żydowski” – podkreślił.

„Nigdy nie zapomnimy cierpienia europejskich Żydów, ale naszym najwyższym obowiązkiem jest także obrona naszego dobrego imienia” – zadeklarował Marek Magierowski w czasie obrad w siedzibie włoskiego MSZ.

Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, zgodnie z którą każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl