fot. IPN

IPN stworzy rejestr wywiezionych do Kazachstanu

W ten sposób IPN chce ustalić, jak potoczyły się losy dzieci, które trafiły na Wschód – informuje jeden z dzienników.

Pion śledczy IPN otrzymał z Kazachstanu dokumenty, dzięki którym będzie możliwe stworzenie listy mieszkańców Podlasia deportowanych przez Sowietów w latach 1939–1941.

Prok. Dariusz Olszewski z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku mówi, że głównym celem jest ustalenie liczby deportowanych.

– IPN w Białymstoku uzyskał materiały w ramach pomocy prawnej z Republiki Kazachstanu. Jest to prawie 2,5 tys. kopii dokumentów archiwalnych z różnych archiwów radzieckich. Dysponując tymi dokumentami zamierza zbudować bazę, w oparciu o którą referenci Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej będą prowadzić kwerendy i udzielać informacji, odpowiedzi osobom zainteresowanym, bliskim, które były deportowane. Chcemy ustalić, czy wszystkie dzieci, które były traktowane jako obywatele Polski wróciły do kraju – powiedział prok. Dariusz Olszewski.

Wśród przekazanych materiałów są również informacje ile polskich i żydowskich dzieci przebywało w sierocińcach w Kazachstanie.

RIRM

drukuj