fot. twitter.com

Lubuskie: Wystawa IPN „Milcząc, wołają” w Muzeum Ziemi Wschowskiej

1 marca, z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w muzeum we Wschowie zostanie otwarta wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Milcząc, wołają”. Ekspozycja jest poświęcona poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego na warszawskich Powązkach.

„1 marca w ramach obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych proponujemy grupom szkolnym odwiedzenie ekspozycji i projekcję filmu Arkadiusza Gołębiewskiego <<Dzieci kwatery Ł>>. Tego dnia wstęp na wystawę będzie bezpłatny” – powiedziała Magdalena Birut z Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Jak informuje IPN, wystawa autorstwa Piotra Życieńskiego poświęcona jest poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012–2014 przez Instytut Pamięci Narodowej wraz z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Ekspozycja jest zaprojektowana w formie dwustronnej ściany obrazującej „życie” i „śmierć” – poszukiwania, ekshumacje szczątków.

Oś wystawy stanowią drzwi do jednego z pomieszczeń w mokotowskim więzieniu, w którym dokonywano mordów na polskich patriotach. Stronie dokumentującej prace poszukiwawcze i ekshumacyjne w górnej części patronują ocalałe archiwalne zdjęcia rodzinne niektórych ofiar.

Na drugiej stronie pokazane są cztery sylwetki spośród około dwustu poszukiwanych bohaterów, których lista z datami urodzenia i dokonanej na nich zbrodni stanowi jedną ze skrajnych części ekspozycji. Z kolei na przeciwległym skraju znajduje się plan miejsc tajnych pochówków z zaznaczonymi miejscami odnalezienia dotychczas zidentyfikowanych ofiar.

Jak wskazują autorzy wystawy, prezentacja swoją formą plastyczną, małą ilością opisów i podpisów skłania widza do samodzielnej refleksji i wyciągania własnych wniosków z przedstawionych fotografii i dokumentów.

We Wschowie wystawa będzie prezentowana w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Farnym do końca marca br.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl