Trzech uczestników w konkursie na ekspozycję Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Trzy podmioty: Nizio Design International oraz Art FM i New Amsterdam zakwalifikowały się do głównej części konkursu na opracowanie koncepcji scenariusza i koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Planowana w tej powstającej dopiero placówce ekspozycja, przy wykorzystaniu m.in. technologii multimedialnych, prezentować ma genezę polskiego podziemia antykomunistycznego oraz przebieg walk o niepodległość w latach 1944-63.

Na wstępnym etapie konkursowej kwalifikacji wpłynęły w sumie cztery wnioski. Po weryfikacji pod względem formalnym zgodności z regulaminem konkursu do dalszego jego etapu przeszło trzech wnioskodawców, uzyskując tym samym zaproszone do złożenia prac konkursowych” – powiedział Jacek Karczewski, dyrektor ostrołęckiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Zgodnie z regulaminem ogłoszonego w czerwcu konkursu, gotowe prace, dotyczące aranżacji ekspozycji będą przyjmowane do 19 sierpnia. Oceną tych projektów zajmie się 18-osobowy sąd konkursowy, któremu przewodniczy prof. Wiesław Wysocki. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi do 31 sierpnia.

Wszystkie podmioty, które zakwalifikowały się do głównej części konkursowej na opracowanie koncepcji scenariusza i koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce posiadają bogate doświadczenie w podobnych przedsięwzięciach.

Nizio Design International zrealizowało m.in. wystawę stałą Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz ekspozycję Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Natomiast Art. FM to autor m.in. scenariusza narracyjnego i aranżacji scenograficznej, a także treści multimedialnych wystawy „Podziemia Rynku” w Krakowie oraz projektu wnętrz i ekspozycji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Z kolei New Amsterdam stworzył m.in. wystawę stałą „Skrzydła Wielkiej Wojny” w Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz przygotowuje całość multimediów na wystawę główną Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce powstaje na terenie kompleksu tamtejszego byłego aresztu śledczego UB, gdzie w latach 40. i 50. XX wieku byli więzieni, torturowani i mordowani m.in. żołnierze AK, Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Umowę o współprowadzeniu tej placówki podpisali w marcu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski. Zgodnie z porozumieniem, resort kultury w latach 2016-18 ma przekazać na tworzenie muzeum 35 mln zł. Na realizację projektu ostrołęcki samorząd zadeklarował wcześniej 6 mln zł.

Na 2017 r. przewidywana jest główna część robót związanych z modernizacją i adaptacją zabudowań dawnego ostrołęckiego aresztu śledczego UB na cele muzealne. Otwarcie placówki planowane jest na 1 marca 2018 r.

PAP/RIRM

drukuj