Otwarcie na Węgrzech wystawy współorganizowanej przez IPN

Na Węgrzech została dziś otwarta wystawa poświęcona zimnej wojnie, której współorganizatorem jest polski Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycję można oglądać w muzeum ofiar totalitaryzmów Emlekpont w mieście Hodmezoevasarhely.

Wystawę, którą ze strony węgierskiej współorganizował miejscowy odpowiednik IPN, Komitet Pamięci Narodowej, otworzyli w obecności tłumnie zgromadzonych młodych ludzi ambasador Polski na Węgrzech Roman Kowalski oraz dyrektor generalny Emlekpont, Peter Miklos.

Ekspozycja „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” przedstawia nie tylko doświadczenia Europy Środkowej, ale także całego świata, np. Wietnamu czy Kuby. Składa się ze 100 plansz, na których pokazano słynne zdjęcia z tego okresu, np. pocałunek przywódców ZSRR i NRD, Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera.

Na wystawie są też obecne wątki polskie i węgierskie, m.in. przecinanie drutów na granicy Węgier z Austrią, przez którą przedostali się na Zachód obywatele NRD, wydarzenia ze Stoczni Gdańskiej czy pierwsza wizyta Jana Pawła II w Polsce.

Hodmezoevasarhely na południu kraju przy granicy z Rumunią jest kolejnym miastem, w którym pokazywana jest wystawa. Zainaugurowano ją w grudniu w Budapeszcie na uniwersytecie ELTE, potem była prezentowana na Uniwersytecie Segedyńskim, a z Hodmezoevasarhely pojedzie jeszcze do Miszkolca, Debreczyna i Peczu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl