MR: powstał Polski Fundusz Rozwoju

Polski Fundusz Rozwoju został utworzony na bazie spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe; jego zarząd ma być wybrany jeszcze w kwietniu – poinformowało PAP w czwartek Ministerstwo Rozwoju.

To wstęp do integracji przez Fundusz instytucji kluczowych dla rozwoju kraju w ramach grupy kapitałowej – podkreślił resort.

Jak poinformował resort rozwoju, w Krajowym Rejestrze Sądowym została zarejestrowana zmiana nazwy spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) SA na Polski Fundusz Rozwoju (PFR) SA.

„Rozpoczęty został ważny projekt dla rozwoju społeczno-gospodarczego Polski, tworzenia nowej wspólnej platformy efektywnych instrumentów rozwojowych w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju. Jego organizacja przewiduje budowę grupy kapitałowej konsolidującej główne instytucje wsparcia rozwoju gospodarczego funkcjonujące w naszym kraju” – podkreślił cytowany w komunikacie wicepremier Mateusz Morawiecki.

Ministerstwo Rozwoju podkreśliło, że 25 marca Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PIR zdecydowało o zmianie statutu spółki, nadając „jej nowy cel strategiczny w postaci wspierania rozwoju społeczno-ekonomicznego Polski”.

Zależy nam na dobrej integracji działań instytucji, takich jak PARP, ARP, PAIIiZ, KUKE czy BGK, które prowadzą ważne działania rozwojowe. Chodzi o wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, wzrost innowacyjności, zwiększanie inwestycji, w tym zagranicznych oraz ekspansję polskich firm na międzynarodowych rynkach. Te instytucje to robią, ale każda we własnym zakresie. Dlatego celem Polskiego Funduszu Rozwoju jest integracja funkcji i działań tych instytucji – zaznaczył Morawiecki.

Jak zauważył resort rozwoju, „koordynacja przez PFR wyeliminuje powielanie tych samych działań przez różne instytucje, pozwoli w pełni wykorzystać ich potencjał i osiągnąć synergię wynikającą z ich współpracy”.

Ma to kluczowe znaczenie dla realizacji „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Polepszy wsparcie polskich firm, wpłynie na wzrost wartości dodanej oraz zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki. Poprawi wreszcie potencjał inwestycyjny poprzez większe możliwości pozyskania dodatkowych środków z rynków finansowych, zarówno krajowego, jak i zagranicznych – podkreślił Morawiecki.

Resort rozwoju poinformował ponadto, że jeszcze w kwietniu możliwy jest wybór zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, a do czerwca ma powstać kompleksowa strategia działania tej instytucji. „Zakończenie głównego etapu budowy PFR planowane jest do końca 2016 r.” – wyjaśniło ministerstwo.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl