fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Manfredem Weberem

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z przewodniczącym frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskiej Manfredem Weberem.

Niemiecki europoseł jest jednym z kandydatów na nowego szefa Komisji Europejskiej. W UE trwają negocjacje nad obsadzeniem najważniejszych stanowisk. Tego też dotyczyła rozmowa Premiera Mateusza Morawieckiego z szefem EPL-u Manfredem Weberem.

Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że na tym etapie negocjacji Polska nie wskaże swojego kandydata.

– Na tym etapie polski rząd zabiega, by zachować równowagę programowo-geograficzną w ramach stanowisk KE i innych instytucji UE. Na tym etapie polski rząd nie wskaże także kandydata, którego chciałby poprzeć w ramach ubiegania się o stanowisko przewodniczącego KE. Stanowisko polskiego rządu będzie znane dopiero na następnym posiedzeniu RE. RE spotyka się 20 czerwca w Brukseli. Równolegle prowadzone są rozmowy z innymi państwami – podkreślił Piotr Mueller.

Wybrany ponownie na szefa frakcji EPL Manfred Weber zaapelował we wtorek o rozpoczęcie rozmów nad koalicją zapewniającą większość w PE. Zadeklarował przy tym gotowość do kompromisu ze strony jego ugrupowania.

Europejska Partia Ludowa, choć pozostaje największą frakcją w PE, nie ma większości nawet wspólnie z drugimi pod względem liczebności Socjalistami i Demokratami. To drugie ugrupowanie walczy o możliwość obsadzenia stanowiska szefa KE przez jej wiceszefa Fransa Timmermansa.

RIRM

drukuj