Prezydent z Turczynowem m.in. o zmianach w ukraińskim rządzie

O zmianach w ukraińskim rządzie, sytuacji na wschodzie Ukrainy, komisji NATO-Ukraina na szczycie Sojuszu i uwolnieniu Nadii Sawczenko – rozmawiali dziś w Warszawie prezydent Andrzej Duda i sekretarz ukraińskiej rady bezpieczeństwa Ołeksander Turczynow.

Według prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego, Ołeksander Turczynow zapewniał polskiego prezydenta, że zmiana rządu w tym kraju nie odbije się na polityce zagranicznej i polityce bezpieczeństwa; przekonywał, że będzie pełna kontynuacja współpracy z partnerami zachodnimi.

Ukraiński parlament zatwierdził dziś skład nowego rządu, na czele którego stanął premier Wołodymyr Hrojsman.

Turczynow poinformował prezydenta Dudę o pogarszającym się stanie bezpieczeństwa na wschodniej Ukrainie, trwających tam codziennie starciach, rannych i zabitych – podkreślił Szczerski. Ukraiński polityk miał powiedzieć o obawach, że wiosną konflikt odżyje na nowo, gdyż ilość broni na wschodzie Ukrainy nie ulega zmniejszeniu.

Rozmowy dotyczyły posiedzenia komisji NATO-Ukraina na szczeblu szefów państw, które jest planowane w lipcu podczas szczytu Sojuszu w Warszawie. Według Szczerskiego prezydent zapewniał, że Polska będzie dążyła, by komisja dała wyraźny sygnał, że współpraca na rzecz bezpieczeństwa NATO-Ukraina powinna być pogłębiana, kontynuowana i mieć praktyczny wymiar współpracy technicznej i wojskowej.

Politycy rozmawiali o współpracy obu państw w zakresie bezpieczeństwa, techniczno-wojskowej m.in. o wspólnych natowskich ćwiczeniach wojskowych. Podkreślono wagę wspólnego polsko-litewsko-ukraińskiej brygady – powiedział prezydencki minister.

– Obaj panowie przedstawili wspólne stanowisko na temat konieczności uwolnienia pani Nadii Sawczenko z rosyjskiego więzienia. Wspólnota międzynarodowa powinna użyć nacisku na Rosję w celu jej uwolnienia – dodał minister Krzysztof Szczerski.

Pod koniec marca ukraińska lotniczka wojskowa Nadija Sawczenko została skazana na 22 lata pozbawienia wolności za współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy w czasie walk w Donbasie w 2014 roku. Sawczenko odrzuca oskarżenia o kierowanie z pokładu śmigłowca ogniem moździerzy, od którego zginęli dziennikarze.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy złożył wieńce pod tablicą upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego – poinformował Szczerski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl